Az egyik fontos kérdés ami felmerül az építtetőben: hogy milyen stílusú házat építsen? Ennek eldöntése nem egyszerű. Sok szempontot kell hozzá tisztázni. Ebben próbálunk segíteni egy kis összeállítással és hasznos tanácsokkal.
MAGYAR NÉPI
Egyre többen nyúlnak vissza a magyar népi építészeti gyökerekhez. Sok vidéki területen vannak még hagyományai ennek a stílusnak, szerencsére. Természetesen az épületek szerkezeti és funkcionális kialakítása már a XXI. századi elvárásoknak kell megfeleljenek. Nagyon jól lehet ötvözni ezt a kettősséget ezekben a házakban.
Sok helyen az építési előírások is arra sarkallják az építtetőt, hogy ebben a stílusban tudja megvalósítani az elképzeléseit.Jó példa erre, amikor 35 vagy 40 foknál kisebb lejtésű tetőt nem engednek építeni egyes övezetekben. A korábbi csak földszintes kialakítások mellett a tetőtér hasznosítása, beépítése is lehetséges és az épület jellege, formája mégsem vész el.
MEDITERRÁN JELLEGŰ
Az elmúlt években egyre elterjedtebbek az ún. "mediterrán házak". Véleményem szerint a hazánkban épülő mediterrán házak, valójában egy különös egyvelege a mediterrán stílusjegyeknek és a mai magyar építészetnek. Ezek nem igazán mediterrán házak, inkább nevezzük őket mediterrán jellegűnek. Mindenesetre nagyon szépek és mutatósak, ugyanakkor praktikusak az emelet miatt. Itt előnyösebben kihasználható az emelet, mint a tetőtér beépítéses házaknál, ugyanis az emeleten nincsenek ferde részek. Az építménymagasság akár 5-5,5 méterig is levihető. Ez nagyon fontos bizonyos övezetekben, ahol már a hagyományos emeletes házak nem építhetők meg a korlátozott építménymagasság miatt.
MODERN
A hagyományos formák mellett mindig megjelennek a modern irányzatok is. Ez törvényszerű. A modern építészeti elemek használata mindig egy kicsit rácsodálkozást vált ki a szemlélőből a szokatlanságával és a megszokottól való különbözőségével. Természetesen sokan szeretik egy kicsit "megbotránkoztatni" az embereket.
Ez megnyilvánul az építészetben is csakúgy, mint a többi művészeti ágban, vagy az élet bármely területén.
EURÓPAI
A hazai hagyományos és modern építészeti stíluson felül időnként külföldi ötletekből is építkezünk.
Ritkán a tengeren túli példák is bejutnak, de azért többnyire maradunk az európai stílusjegyeknél. Közkedveltek az alpesi stílus, a könnyűszerkezetes házak, az északi fa rönkházak, de ide tartoznak a már külön kiemelt mediterrán házak is. A tető dőlésszögét itt mindenképpen az alacsony hajlásszög jellemzi és többnyire a nagyobb alapterületű földszintes házak vannak túlsúlyban.
FÖLDSZINTES
Egy másik gyakori megközelítése a kérdésnek, hogy földszintes, vagy többszintes legyen-e a házunk?
Nézzük a földszintest előbb! Néhány éve újra a földszintes házak a közkedveltebbek. Mi lehet ennek az oka? Sok minden formálja az emberek építészeti ízlését, de kétség kívül fontos szempont lehet a divat, valamint praktikussági és gazdaságossági szempontok, továbbá az a tény, hogy idősebb korban könnyebb, ha nem kell naponta többször lépcsőzni.
Természetesen jó döntés lehet a földszintes elhelyezés, ha a telek mérete is megengedi ezt a kialakítást.
TÖBBSZINTES
Annak ellenére, hogy a földszintes kialakítások manapság igen elterjedtek, azért elég sok többszintes ház épül. Gondoljunk csak a mediterrán jellegű házak nagy térhódítására. De épülnek azért még tetőtér beépítéses házak és egyéb modern többszintes házak is.
A többszintes kialakításnál is lehet valamilyen kényszerhelyzet a telek beépítésével kapcsolatosan. Pl. ha túl kicsi, vagy keskeny a telek, akkor mindenképpen a horizontális terjeszkedés helyett a vertikális irány a megoldás. Egy nagyon jó praktikussági érv a többszintes házak mellett még az a tény is, hogy nagyon jó a szeparációs lehetőség a két szint között, ill. jól lehet pl. 2 ütemben is kialakítani, berendezni a felső szintet egy későbbi időpontban.
Irodánkban megrendelhető a jogszabály szerint az építtetőt terhelő E-napló készenlétbe helyezése, előkészítése és megnyitása, továbbá igény szerint a kivitelezőt terhelő E-főnapló megnyitása és napi vezetése is.
Az építési, a bontási és a használatbavételi engedélyek elektronikus feltöltése az ÉTDR-rendszerbe irodánk egyik szolgáltatása lett 2013-tól, az új jogszabály megjelenésével!
Az épület precíz és átgondolt megtervezése után a szakszerű és tervek szerinti kivitelezése szintén fontos része az építkezésnek.
Segítünk a kivitelező kiválasztásában!