> Nemzetegyesítés Oxfordból
2022. március 4.
Nemzetegyesítés Oxfordból
Sokadszorra olvasom és hallom a médiában a „Róna Péter közgazdász” szöveget. E titulus ellen Róna sosem tiltakozott, sőt, a Wikipédia is ezzel a címmel ír róla, s ezt nyilván ő is ismeri. Csak hogy a szócikkben ez olvasható tanulmányairól: „A Pennsylvaniai Egyetem gazdaságtörténeti szakán kezdte el egyetemi tanulmányait, ahol 1964-ben szerzett BSc-diplomát. Emellett az Oxfordi Egyetemen szerzett jogi diplomát 1966-ban.” Előbbi egy négyéves képzés volt, amint ezt egy három évvel ezelőtti hazai interjúban említette. Ez főiskolai képzésnek megfelelő szint – gazdaságtörténetből, s nem közgazdaságtudományból. (Kiváló tanárom volt anno az egyetemen Gazda István tudománytörténész, de aligha nevezte volna magát bármelyik tudomány gyakorlójának.) Igaz, a hivatkozott interjúban ő közgazdaságtant mond, a riporter meg nem kérdezett vissza, így ennek magyarázatára nem vállalkozom…
Sokat emlegetett oxfordi professzorságáról pedig Domány András írt legalább is elgondolkodtató sorokat (A fekete barátok szakértője. Élet és Irodalom, 2013/44. szám, október 31.): „Nos, a Blackfriars Hall (szó szerint ’a fekete barátok csarnoka’) honlapja szerint a domonkos szerzetesrend ’teológiai és filozófiai tanulmányi központja’. …A furcsa nevű ’permanent hall’ (’állandó csarnok’) a college-oknál alacsonyabb rangú egyetemi szervezeti egységet jelent. Hat ilyen van Oxfordban, és mind egyházi. …A 21 000 diákot oktató Oxfordi Egyetemnek van közgazdasági kara (department), pénzügyi kutatóközpontja is. Ott Róna Péter nem szerepel, még a ’közgazdászok más karokon, college-okban’ címszó alatt sem. Vagyis: Róna Péter nem közgazdász, nem közgazdászprofesszor, és ha tanít is Oxfordban, nem tudom, hogy mit. Biztosan nem pénzügyeket. Természetesen ettől még számos kérdésben igaza lehet. De ha az oxfordi titulust a neve után teszi, bizonyára arra számít, hogy ettől sokan megilletődnek. Azt gondolják, hogy ha valaki a világ egyik legrégibb és leghíresebb egyetemén oktat, az bizonyára nagy tudós. Akik számára ez nyomós érv, azok jó, ha tudják, hogy Róna Péternek semmi köze az Oxfordban folyó közgazdászképzéshez, hanem a domonkos rend ottani tagozatán működik egy pontosan nem ismert munkakörben.”
Hogy Domány beletrafált a közepébe, az is bizonyítja, hogy Rónától csak egy vérszegény, néhány mondatos cáfolatra futotta (Róna Péter: Válasz. Élet és Irodalom, 2013/46. szám, november 15.), ami csak arról szól, hogy igenis van közgazdasági képzés és ő ott van a tanárok között sorolva, ezeken kívül azonban semmi mást nem vitatott.
Nos, Róna Péter valóban nem pénzügyeket tanít és valóban nem az Oxfordi Egyetemen. Ha szétnézünk a Blackfriars Hall honlapján, megtudhatjuk, hogy „a társadalomtudományok filozófiai alapjaira specializálódott, különös tekintettel a közgazdaságtanra”. (Rákerestem a „közgazdaságtan filozófiai alapjai” fogalomra, de a kereső nem adott ki semmi ilyet. Összehasonlításképp kerestem a Corvinus Egyetem honlapján is, de ott se találni hasonló kurzust/tárgyat… Ettől persze taníthat effélét, de mégiscsak kellene találni egy nyilvános jegyzetet, vagy egyéb írásos kurzusleírást, de nincs.) És bizony ő „csak” a Blackfriars Hallban és a Studiumban tanít. Utóbbi – honlapjuk szerint – a vallási rendek és gyülekezetek tagjait képezi a katolikus egyház papságára. Székhelye az oxfordi Blackfriars Prioryban található, és a Prédikátorok Rendje (Dominikánusok) üzemelteti.
Ottani munkásságának tudományos „súlyát” megítélhetjük egyrészt az interjúban mondottak alapján, másrészt a neve alatti publikációk számából – amely mindösszesen egy, azaz 1 darab; az is csak társszerkesztése az éves konferenciájuk előadásait kiadó kötetnek. Nyilván felelősségteljes munka mások szellemi termékeit sajtó alá rendezni, magam is végeztem hasonlókat évekig, de sosem tartottam szaktudományos teljesítménynek. Ennek fényében már nem is tűnik olyan súlyos vádnak Domány részéről a professzori cím kétségbe vonása, sőt, nyilvánosan elérhető tudományos publikációk híján jogos kérdés egy államfő-jelölthöz: mi alapján és hol szerzett professzori címet?
Természetesen nem kritériuma az államfői tisztség betöltésének semmilyen diploma – ráadásul neki kettő is van –, sőt, tudományos tevékenység sem. Ám a személyes hitelesség alapfeltétel, s ezt érzem a jelölt – egyébként is homályos – szakmai életrajza gyenge pontjának. Mert bizony, egyetemi közgazdász diploma híján Róna Péter jogtalanul nevezi magát közgazdásznak, és professzori címére sincs nyilvános hitelesítő forrás. A szépen felépített hazai professzori imázs aligha van így szinkronban az oxfordi valósággal. Ennek ellenére a „messziről jött ember” ellenőrizhetetlen bátorságával merül bele a hazai médiavilágba és mondja magabiztos écáit gazdasági ügyekben. Pedig ebben a hazában, amely az elmúlt évek során Plagi bá’k és bangónék országa lett, rendkívül fontos (lenne) a politikusok teljes feddhetetlensége, itt minden szónak halálosan pontosnak és korrektnek kell lenni, egy államfő-jelölt esetén ez a feltétel hatványozottan érvényes.
Mindez azonban szinte mellékes probléma a Magyarországhoz – majdnem azt írtam tévedésből: a hazájához – való viszonyához képest, ami miatt jelölése és annak elfogadása teljesen érthetetlen számomra. Különösen abszurd egy állítólagos nemzeti pártnak javasolni egy vállaltan kozmopolitát. Szó bennszakad… A hivatkozott interjúban ugyanis – miután már 2018-ban (!) mindent feladott itthon és családostól visszaköltözött Oxfordba – 2019 márciusában ezt mondta „vívódásának” eredményéről:
„Én igazándiból nem tartozom ide. … Rájöttem, hogy hol érzem jól magam, milyen világban, milyen közegben… és azt kell mondanom, hogy ez elsősorban nem Magyarország. Én nem tartozom ide, ez a végeredménye. Oda viszont igen, és Nyugat Európában szinte mindenütt elég jól érzem magam.”
Majd nevetgélve korrigálja a riporter szóbotlását, aki véletlenül hazalátogatást mondott visszalátogatás helyett... Mint ahogy majd visszalátogat, hogy mindenféle vívódás nélkül elfogadja a jelölést – hogy aztán hazamenjen Oxfordba a családhoz.
Ezt aztán majd megismételheti egy parlamenti 15 perc erejéig, miután idejött másoknak nemzetet egyesíteni. S mivel előre tudott a szavazás eredménye, hamar indulhat is haza.
Jó utat hazáig!