|
1) Rice Soup (Rizsleves)
Ha már thaiföldi masszázstanuló élményekről beszélünk, nem felejthetjük ki a remek, enyhén kínai ihletésű vegetáriánus étteremláncban ehető rizslevest (Rice soup). Majdnem minden emésztőszervrendszeri problémára kitűnő megoldás, egy tányér finom, meleg, könnyen emészthető levessel kezdeni a napot. Könnyen elkészíthető otthoni környezetben is.
Rizsleves Gabi szájíze szerint:
Hozzávalók:
- 4 szál közepesen nagy sárgarépa
- 4 szál kn.fehérrépa v.ennek megfelelő mennyiségű zeller
- 1 nagy fej vöröshagyma
- 4-5 gerezd fokhagyma
- 1 pupos ek. kurkuma
- 2 pupos ek. vega-mix
- 1 pupos ek. bazsalikom
- ízlés szerint só,bors, erőspaprika
- 1 csésze rizs (vagy edényhez mérten mert szamolni kell azzal h. 2x-esére dagad)
Elkészítés nagyon egyszerű:
1. Zöldségeket karikára vágom majd lobogó vízbe dobom
2. hozzáadom a fűszereket is
3. ezutan ujra forralom es utanna takarekon hagyom fedő alatt kb.15-20 percig
4. hozzaadom a megmosott-tisztított rizst, megkeverem, felforralom majd addig főzöm takarékon most már fedő nélkül míg puha v. félpuha nem lesz , ki ahogy szereti (ha szükséges az elpárolgott vizet pótolom)
Sok sikert:)
2) Mung Dal Kitchari (Vata)
Ez egy hagyományos ayurvédikus recept a kitchari-re, melyet a vata (levegő-űr) elemben dúskálók fogyaszthatnak különösen jó hatással. Rám, mint vata-pitta, akkor van remek hatással, amikor megemelkedik bennem egy kicsit a levegőelem. Egyébként lábadozóknak roboráló étekként, bőjtök elő- és utó ételeként és panchakarma tisztítókúrák után szokták javasolni mindhárom dósának. Íme a recept, melyet Fló ajánlott, köszönöm szépen!
4 fő számára
1 csésze baszmati rizs
½ csésze sárga hasított mungóbab dal
3 evőkanál ghee
1 teáskanál fekete mustármag
1 teáskanál köménymag
2 csipet hing
½ teáskanál kurkuma
½ teáskanál só
4 csésze víz
Mosd meg alaposan a rizst és a mungóbabot. Ha van időd, áztasd be egy pár órára a mungót a főzés előtt, mert így könnyebben emésztehtő. Ha nehezen emészted a hüvelyeseket, ajánlom hogy először egy 20-30 percet főzd a babot 4 csésze vízben.
Közepes tűzön, serpenyőben melegítsd meg a ghee-t, add hozzá a mustármagot, a köménymagot és a hinget. Kicsit keverd meg, amíg pukkannak a magok. Ezután add hozzá a rízst, dalt, kurkumát és a sót, és kevergesd amíg jól el nem oszlanak a fűszerek.
Tedd hozzá a vizet, és forrald fel a keveréket. Forrald 5 percen keresztül, fedő nélkül, és keverdd meg néha.
Tedd takarékra, és fedd le a kitchari-t, egy kis rést hagyva a fedő alatt. Főzd amíg meg nem puhul, úgy 20-25 percet.
3)Reggeli zabkása
Mindenféle konstitúcióju humanoidnak remek és könnyen, gyorsan elkészíthető reggeli a zabkása. Alapja a zab, mely ha pehely formában van jelen, akkor egyszerűen beáztatjuk forró teába vagy vízbe, és 10 percen belül ehető. Ha komolyabb, keményebb formában tudunk hozzájutni, akkor puhára főzzük egy edényben (ezt egyébként a pehellyel is meg lehet tenni, ha van időnk). Jó 5-10 perc főzés után bármilyen zab megpuhul. A főzésnek az az előnye, hogy ha bő vízben tesszük, akkor egy csomó szuper tápláló anyag kioldódik a zabból (ez a sikamlós, gazdag folyadék a "zabnyák", melyet szűrés után egész nap kortyolgathatunk.) A zabkása ha megvan, tovább bolondítható ízlés szerint. Én azt tapasztaltam, hogy a 20%-ban szezámpehellyel megfözött zabkása után 2 órával késöbb kezdek éhes lenni, mint az anélkülinél. Ehhez a Herba Házban szoktam kifejezetten már széttört szezámpelyhet venni. Egy pár ötlet, amivel feldobhatjuk, kiegészíthetjük reggelinket:
Mit adhatunk a zabhoz (főzés-áztatás előtt)?
1) Korpák (tönköly-, búzacsíra korpa stb.)
2) Magvak (egész lenmag, szezámmag, amaránt, dió, mogyoró, mandula, tökmag, napraforgómag, kendermag stb.)
3) Pelyhek (lenmagpehely, szezámmagpehely stb.)
4) Virágpor
5) Mazsola, aszalt gyümölcsök
Mit adhatunk hozzá fogyasztás előtt közvetlenül?
1) Friss idénygyümölcsök
2) Tejtermék (Kefír, kaukázusi kefír, joghurt, ghee)
3) Méz
4)Gyömbéres csicseriborsó
Nagy köszönet Polgár Gabinak az itt jövő receptekért!!!
Hozzávalók (2 személy)
1 doboz csicseriborsó
20 dkg friss spenót
fél doboz kockázott paradicsom
1 friss paradicsom
1 hagyma
2 fokhagyma
darab gyömbér
2-3ek olaj
1 tk őrölt kömény
zöld chili
garam masala
só,bors
őrölt koriander, cayenne bors
Az olajon üvegesre párolom az apróra vágott hagymát, fokhagymát és gyömbért. Hozzáadom az apróra vágott chilit és a fűszereket, kevergetem. Ekkor rádobom a paradicsomkonzervet és a kimagozott, lehámozott paradicsomot (nyilván lehet csak konzerv is, vagy ha van finom friss paradicsom, csak az). Jön bele a lecsepegtetett csicseriborsó, fél pohár víz, összerottyant, a végén megmosott friss spenót beledob, összesik. Ízesít só, bors, még fűszer, ha kell, a paradicsom miatt pici cukor ha kell. Friss meleg naan-nal tálal, eszik.
5) Paradicsomos bab(saláta)
Hozzávalók:
30 dkg tarka szárazbab
15 dkg sűrített paradicsom
2 evőkanál olivaolaj
1/2 mokkáskanál fűszerpaprika
2 evőkanál cukor
2 fej vöröshagyma
borsikafű, kakukkfű, só
A megmosott, kiválogatott, beáztatott babot sós vízben megfőzzük és leszűrjük.
A finomra vágott vöröshagymát megfonnyasztjuk a felforrósított olajon, a tűzről levéve elkeverjük benne a pirospaprikát, majd gyorsan hozzákeverjük a paradicsompürét, végül felöntjük 1,5 dl vízzel. Simára keverjük, és borsikafűvel , kakukkfűvel, cukorral és sóval ízesítjük. Hozzákeverjük a még meleg, megfőtt babot.
Ha salátaként szeretnénk enni, akkor hagyjuk kihülni, s 1-2 óra hosszat hűtőszekrényben érleljük.
6)Spenótos lasagne sajtmártással
Hozzávalók:
25 dkg lasagne tészta (előfőzés nélkül), 1 kg spenót, 1 fej vöröshagyma, 1 gerezd fokhagyma, 1 evőkanál margarin + a forma kenéséhez, 20 dkg tejszines krémsajt, 2,5 dl tejföl, só, bors, szerecsendió, 15 dkg reszelt Pannónia sajt
Elkészítés: A felhevített margarinon megpirítjuk a 2 féle hagymát, majd a spenótot rárakjuk, megsózzuk és megpároljuk. A mártáshoz a krémsajtot a tejföllel gyenge tűzön, állandó keverés mellett felolvasztjuk, sóval, borssal és szerecsendióval fűszerezzük. Jól kizsírozott formába felváltva tesszük a sajtmártást, tésztát és a spenótot, a rétegezést a sajtmártással fejezzük be. A tetejére rászórjuk a reszelt sajtot. Előmelegített sütőben kb. 45 percig sütjük.
7)Karfiolpaprikás
Hozzávalók kb 3 személyre: 1 fej karfiol, 1 fej hagyma, 2-3 dl tejföl, kis só, kb 1 teasákanál édesnemes füszerpaprika
Elkészítés: a karfiolt rózsáira szedjük, megpároljuk (kb 10 perc alatt, ne túl puhára). A hagymát felaprítjuk s olajon megpirítjuk. Tűzről levéve sót és fűszerpaprikát (kb 1 teasákanálnyit) keverünk hozzá. A karfiol vizét leöntjük, s a karfiolt hozzákeverjük a hagymához. Picit összesütjük, s aztán hozzákeverjük a tejfölt.
Puliszkával, nokdelivel tálaljuk.
8)Receptek Csírákból (Forrás: lsd. Csíráztatás Otthon, annak a könyvecskének a melléklete, nagy köszönettel a szerzőnek, Ránky Editnek! )
A gyakorlatban a csírák felhasználását tekintve érvényes elv, hogy a csírákat kívánatos nyersen fogyasztani, mert főzéskor a vízben oldódó vitaminok a főzővízben elvesznek, és az értékes, emésztést segítő enzimek is tönkremennek. Ennek ellenére sok finom főtt étel is készülhet belőle, új ízt és változatosságot nyújtva az ételek sorában.
A csírák közül nyersen fogyaszthatók a gabonák, az olajos magvak és a fűfélék, fűszerek, gyógynövények csírái. A hüvelyesek közül a szó-jababot, a csicseriborsót és a zöldborsót mindenképpen kell hőkezelni 10—15 percig, mert olyan hőérzékeny enzimeket tartalmaznak, amelyek emésztéskor más enzimek munkáját gátolják. A lencse és a mungóbab csíráját nyers saláta alapanyagaként tartják számon.
A csírákat lehet vízben főzni, vízben és olajon párolni, olajban sütni és sütőben sütni. Ki kell emelnünk a kínaiak kitűnő módszerét, a WOK-ban (félgömb formájú vasedényben) történő olajon párolást, amelynek segítségével gyorsan (2—3 perc alatt), számottevő károsodás nélkül melegíthetők fel a csírák.
A héjasán csíráztatott magvakról az étel elkészítését megelőzően a héjakat el kell távolítani (pl. a napraforgómag, a tökmag stb. esetében).
Receptek
Miután Magyarországon a csírát tartalmazó ételek elkészítésének hagyománya nincs, azok magyar ízekhez igazodó adaptálása érdekes és izgalmas feladat a főzésben kísérletező ember számára.
A következő néhány recepttel nem törekszünk a teljességre, inkább kedvet szeretnénk teremteni ehhez az új egyéni kísérlethez.
Rövidítések:
1 ek.
1 tk. 1 kk. 1 csésze
1 evőkanál 1 teáskanál 1 kávéskanál (kb. 1 dl)
Búzacsírás müzli
Hozzávalók: 2 csésze búzacsíra (2 mm-es), 1 alma, 4 fej vöröshagyma, 1 sárgarépa, 1 ek. olaj, `/2 tk. zabpehely, 1 ek. őrölt szezámmag, 3 ek. tej vagy joghurt. A vöröshagymát apró kockákra vágjuk, a sárgarépát és az almát lereszeljük, és összekeverjük a többi hozzávalóval.
Búzacsírás hamburger
Hozzávalók: 1 póréhagyma, 2 csésze búzacsíra, 2 ek. olaj, 6 ek. túró, 4 ek. reszelt ementáli, 1 csipetnyi darált kömény, kevés só.
A vékony karikákra vágott póréhagymát olajon megpároljuk. Megdaráljuk a búzacsírát, és a többi hozzávalóval összekeverjük. Enyhén beolajozott kézzel fasírtot készítünk a masszából, majd olajban kisütjük.
Lencsecsírás cukkinisaláta
Hozzávalók: 1 csésze lencsecsíra, 4 cukkini;
a salátaszószhoz: 2 csésze összevágott dió, 4 ek. napraforgómag-csíra (2 napig csíráztatva), 1 reszelt alma, 2 ek. olaj, 2 ek. citromlé, 1 csipetnyi zsályalevél, kevés só. Keverjük össze a lencsecsírát és a karikákra szeletelt cukkinit, majd öntsük rá a vízzel vagy tejjel, joghurttal elpépesített salátaszószt.
Csicseriborsócsíra-saláta
Hozzávalók: 2 csésze párolt csicseriborsó-csíra, 1 kis fej vöröshagyma,
2 cukkini, 2 paradicsom;
a salátaöntethez: 2 ek. napraforgóolaj, 2 ek. citromlé,
kevés só, 1 tk. méz vagy malátaszirup, 2 ek. zsázsa,
2 ek. apróra vágott petrezselyemzöld.
A cukkinit héjastul vékony szeletekre vágjuk, a megtisztított, illetve meghámozott hagymát és paradicsomot pedig kockákra, és összekeverjük a csicseriborsó-csírával.
Elpépesítjük az öntethez valókat, és ráöntjük az előkészített zöldségekre.
Paradicsomos gombasaláta zsázsacsírával
Hozzávalók: 25 dkg gomba, 4 paradicsom, 1 fej tavaszi vöröshagyma,
1 ek. olaj, 2 ek. citromlé, 2 dl joghurt, 1 tk. méz vagy
malátaszirup* 1 csipetnyi bors, 3 ek. zsázsacsíra, kevés
dió.
A gombát, a meghámozott paradicsomot, valamint a hagymát kockákra vágjuk és összekeverjük. A fennmaradó hozzávalókból salátaszószt készítünk. Ha kész, ráöntjük a paradicsomos gombára, és a tetejét
meghintjük darált dióval.
Mandulatöltelék
Hozzávalók: 2 tojás, 1 csésze túró, 1 csésze mandulacsíra, V2 csésze rozscsíra, 1 kis fej vöröshagyma, 1 gerezd fokhagyma,
2 ek. szezámcsíra, szerencsendió, só.
A tojásokat, a túrót és az aprított csírákat keverjük Össze, majd a finom-ra vágott vöröshagymát, az áttört fokhagymát és a szezámcsírát pirít¬suk meg, és adjuk a túróhoz. Fűszerezzük szerecsendióval, kevés sót is tegyünk bele. Kitűnő süteménytölteléket kapunk! A mandulacsíráról szedjük le a külső, barna héját, ez nem ehető!
Mandulatej
Hozzávalók: 2 csésze héjától megtisztított mandula, 1/2 csésze napra-forgócsíra, 2 csésze víz, 1 csipetnyi só, 1 tk. méz vagy malátaszirup, 72 kk. őrölt vanília.
A csírákat és a darált mandulát turmixoljuk össze vízzel, majd szűr¬jük le, és ízesítsük sóval és mézzel vagy malátával. A mandulatej egy kis részét az őrölt vaníliával főzzük össze, hogy jól átvegye a vanília ízét, majd keverjük össze a többi mandulatejjel.
Szójapelyhes lencsecsíra-leves
Hozzávalók: 10 dkg szójapehely, 1 kis fej vöröshagymái 2 csésze len-csecsíra, 2 sárgarépa, 1 gerezd fokhagyma, ízlés szerint majoránna, kevés só. A beáztatott szójapelyhet és a kockára vágott vöröshagymát megfőz¬zük. Hozzáadjuk a lencsét, a kockákra vágott sárgarépát, az áttört fokhagymát, a majoránnát és a sót. Lassú tűzön 30 percig főzzük.
Káposztasaláta mungóbabcsírával
Hozzávalók: 1 kis fej káposzta, 1 nagy alma, 1 nagy sárgarépa, 2 csé¬sze összeaprított mungóbabcsíra, 1 fej kockákra vágott hagyma, 1 citrom leve, 20 dkg majonéz. A káposztát felszeleteljük, az almát, a hagymát és a sárgarépát kockákra vágjuk, a mungóbabcsírát összeaprítjuk, majd az egészet összekeverjük. A salátát a citromlével és a majonézzel leöntjük.
Gyermekláncfű- és lucernacsíra-saláta
Hozzávalók: 1 tk. almaecet, 2 tk. napraforgómag-olaj, 1 tányér lu-cernacsíra, 1 fejes saláta, 1 ek. apróra vágott snidling, tiszta helyről szedett gyermekláncfű fiatal hajtásai, kevés mandula.
Az ecetet jól elkeverjük az olajjal, majd az apróra vágott salátát, csírát,
snidlinget és gyermekláncfűlevelet jól összekeverjük vele. A tetejére
aprított, pirított mandulát szórunk.
Fokhagymás padlizsán
Hozzávalók: személyenként 1 padlizsán, 2 tányér rozscsíra, 1 gerezd
fokhagyma, só, 2 ek. olaj. A padlizsánt megsütjük és meghámozzuk, majd hosszában szétvágjuk. A rozscsírát megdaráljuk, és az így kapott szószt fokhagymával, sóval, olajjal ízesítjük. Ráöntjük a padlizsánra, és melegen tálaljuk.
Kemény tojás előétel
Hozzávalók: személyenként I tojás, só, olaj, tojásonként 1 ek. köles-csíra. A tojásokat megfőzzük, megtisztítjuk és félbevágjuk. A tojássárgáját óvatosan kiszedjük, villával összetörjük, sóval, olajjal és kölescsírával ízesítjük, és a kész krémmel megtöltjük a tojásfehérjéket.
Kemény tojás paradicsommártásban
Hozzávalók: személyenként 1 kemény tojás, 1 ek. mungóbabcsíra, 1 paradicsom, 1 kis fej vöröshagyma, majoránna, só, 1 kk. zabpehely. A durvára összetört kemény tojásokat mungóbabcsírávai keverjük össze, és kistányérokra adagoljuk. A szétturmixolt paradicsomot felfőzzük, és annyi zabpelyhet rakunk bele, amíg a kívánt sűrűséget el nem éri. A hagymát kevés olajon megpirítjuk, megszórjuk majorán¬nával, majd ráöntjük a paradicsommártást, és még 5 percig főzzük. Ha sűrű, vízzel hígíthatjuk. Ha kész, ráöntjük a kemény tojásokra.
Reszelt zeller lucernacsírával
Hozzávalók: 1 kis fej zeller, 3 ek. citromlé, 2 tányér lucernacsíra; a paradicsomszószhoz: 4 kis paradicsom, 1 kis fej vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, kevés só, 2 ek. olívaolaj, 1 csipetnyi bors, ízlés szerint bazsalikom. A reszelt zellerre ráöntjük a citromlevet, majd elkészítjük a paradicsomszószt úgy, hogy a hozzávalókat összeturmixoljuk. A reszelt zellert tányérokra adagoljuk, rászórjuk a búzacsírát, és felszolgáláskor ráöntjük a friss szószt. Friss bazsalikommal vagy petrezselyemzölddel díszítjük.
Mustárcsírás majonéz
Hozzávalók: 1 tojássárgája, V2 csésze napraforgóolaj, 2 ek. tejszín,
1 ek. mustárcsíra.
A krémszerűre elkevert tojássárgájába cseppenként belekeverjük az ola-jat. Addig keverjük, amíg sűrű szószt nem kapunk. Hozzáadjuk a tej¬színt, és mustárcsírával ízesítjük.
Mustárcsírás vajkrém
Hozzávalók: 10 dkg vaj, só, 2 ek. apróra vágott petrezselyemzöld,
2 ek. mustárcsíra.
A hozzávalókat jól összekeverjük, és néhány csepp citromlével ízesít¬jük.
Sárgarépa-saláta szezámcsírával
Hozzávalók: 4 közepes sárgarépa, 2—3 zellerlevél, V2 csésze szezám-csíra;
a salátaszószhoz: 2 dl joghurt, 1 ek. olaj, 1 ek. citromlé,
1 tk. méz vagy malátaszirup, 1 késhegynyi édeskömény,
1 csipetnyi fekete bors, só ízlés szerint 3 ek. zsázsalevél.
A keskeny csíkokra vágott répát, zellert és a szezámcsírát egy lapos
edénybe tesszük, és az összeturmixolt salátaszósszal leöntjük, állni
hagyjuk. Felszolgálás előtt finomra vágott zsázsalevéllel díszítjük
Kölescsíra-miizJi
Hozzávalók: 2 tányér kölescsíra, 1 csésze zabpehely, 1 lereszelt savanyú alma, 2 ek. beáztatott mazsola, 1 ek. napraforgó¬mag-csíra, 1 tk. méz vagy malátaszirup, 1 csipetnyi fahéj, 1 csipetnyi szegfűszeg, 1 tk. citromlé, l`/2 tk. lenmag, 1 dl joghurt. A joghurt és a lenmag kivételével a hozzávalókat összekeverjük. Készítsük el a müzlialapanyagot, majd joghurttal tálaljuk. A tetejét frissen őrölt lenmaggal szórjuk meg.
Krumplipüré retekcsírával
Hozzávalók: 8 krumpli, 1 dl tej, 2 ek. vaj, 2 tojás, 1 dl tejszín,
1 csésze retekcsíra, kevés darált szerecsendió. A krumplit héjában megfőzzük. A sütó`t előmelegítjük kb. 170 °C-ra. Langyos tejjel elkeverjük a meghámozott, összetört krumplit, kis adagokban hozzáadjuk a vajat, és a tejszínnel, a felvert tojásfehérjével és -sárgájával összekeverjük. Retekcsírával és szerecsendióval, sóval ízesítjük. Kiolajozott formában megsütjük, és melegen tálaljuk.
Sajt- és csírafondü
Hozzávalók: 1 gerezd fokhagyma, 20 dkg ementáli vagy más fondü-sajt, 1 dl fehérbor, ízlés szerint pirospaprika, 1 csipetnyi szerecsendió, 1 tk. kukoricaliszt, 1 tányér lucernacsíra. A fondü kondérjának belső falát kenjük be fokhagymával, majd te¬gyük bele a kockára vágott ementálit, a bort, a paprikát és a szere¬csendiót. Amikor a fondü forrni kezd, adjuk hozzá a kukoricalisztet és az apróra vágott csírákat. Barna kenyérrel tálaljuk.
Sajtos-babcsírás makaróni
Hozzávalók: 2 ek. olaj, 1 nagy fej vöröshagyma, 1 gerezd fokhagyma, 5 dkg párolt babcsíra, 10 dkg makaróni, 4 ek. tejföl, 10 dkg sajt, V2 tk. száraz mustár megőrölve.
pároljuk meg olajon a kockára vágott vöröshagymát és a szétnyomkodott fokhagymát, ha megpuhult, adjuk hozzá a babcsírát és tegyük félre. Főzzük meg a makarónit sós vízben, keverjük össze a tejföllel, a reszelt sajttal és a mustárral, végül adjuk hozzá á hagymás babcsírát.
Kínai csíraomlett
Hozzávalók: 1 ek. napraforgóolaj, 2 fej vöröshagyma, 1 gerezd fok-hagyma, 10 dkg gomba, 2 ek. csiszolatlan rizs, só, 2 tk. szójaszósz, 1 tányér párolt babcsíra, 4 ek. víz, 4 tojás,
2 ek. csiszolatlan rizs.
Olajon pirítsuk meg a kockákra vágott vöröshagymát, az összetört fokhagymát, a felszeletelt gombát és a rizst, majd öntsük fel vízzel, ízesítsük szójaszósszal és a babcsírával. 10—15 percig főzzük, amíg a rizs meg nem puhul, ezt tegyük félre. Készítsünk két omlettet, ame¬lyet petrezselyemmel is fűszerezhetünk, majd töltsük meg a gombás töltelékkel.
Hirtelen párolt csírás rizs
Hozzávalók: 4 csésze főtt, csiszolatlan rizs, 1 sárgarépa, 1 fej vörös-hagyma, 1 csésze szója- vagy zöldborsócsíra, 2 ek. napra¬forgóolaj, 2 ek. pirított tökmag (megtisztított). A felmelegített olajban 3—5 percig pároljuk az apróra vágott sárga¬répát, a felszeletelt hagymát és a csírákat, majd hozzáadjuk a főtt rizst, és további 3 percig keverjük. Ezután alacsony lángon, fedővel lefedve főzzük még 3 percig. Tálaláskor pirított tökmagot szórunk a tetejére.
Csírás-gyümölcsös currys, egytálétel
Hozzávalók: 2 alma, 2 fej zeller, 2 gerezd fokhagyma, 1 kk. gyömbérpor, 1 fej vöröshagyma, 3 tk. currypor, 2 tk. fahéj,
3 ek. Graham-liszt, 3 csésze tej vagy mandulatej, 1 ek.
reszelt kókusz, 3 ek. beáztatott mazsola, 2 csésze lucer-
nacsíra 2 csésze lencsecsíra.
|
|