A háború után 1945-ben Esztergomban több lap is megjelent mint a Népakarat utána a Szabad Esztergom, Komárom –Esztergom Vármegye Hivatalos Lapja – ezekről az Esztergomi közéleti lapok 1863-2011-ig című fejezetben írok részletesen. Időszaki kiadványként a háború utáni újjáépítés éveiben elsőként az
Esztergomi Iparos Híradó látott napvilágot Sebők József szerkesztésében. 1947.február 20.-án jelent meg első és egyetlen szám .
Miután politikai érdekből a központi hatalom 1948-ban megszüntette a helyi lapokat és kizárólag megyei vagy országos lapok jelenhettek meg csak nyomdai szempontból köthetők Esztergomhoz egyes kiadványok.
Ilyen a Terménybegyűjtési Híradó, amelyet Komárom Megye Tanácsának Végrehajtó Bizottsága adott ki 1950 december 13-16.-án. esztergomi nyomdában készült.
Nem nyomdai kivitelű, hanem házilag sokszorosított üzemi kiadványok pótolták a helyi újság igényét. Ilyen volt az Esztergomi Állami Erdőgazdaság versenyhíradója a Pilis Gerecse című kiadvány, amely 1954-55 között havonta kétszer jelent meg Esztergomban kiadója, Esztergomi Állami Erdőgazdaság volt.
Jó Egészség címmel jelent meg az Esztergomi Városi Kórház és Rendelőintézet időszakos értesítője 1958-1959 között. Szintén „házi lapként”.
UTTÖRŐHÁZ HANGJA A Komárom megyei DISZ-Bizottság kiadványa
Uttörőház és sporttelepének lapja Esztergomban jelent meg 1955.május 15.-én egyetlen száma. Szerkesztője az Utörőház és Sporttelep Módszertani Tanácsa volt. Kiadója a Komárom megyei DISZ-Bizottság Uttörőház és Sporttelepe, Komáromban nyomtatták.
Az esztergomi úttörőház a Prímás szigeten volt nem messze a Mária Valéria híd lábától. Korábban egyházi ingatlan volt és az államosítás után lett úttörház az emeletes sportpályával rendelkező ingatlaból.A szerencsés vezető kiválasztásnak köszönhetően az intézmény igen népszerű volt a gyerekek között.Gerendás Gézáné -Edit néni - harminc évig vezette az úttörőházat. Erre így emlékezik a vele készült interjúban:
"Akkoriban meglehetősen sok baj volt az úttörőház igazgatójával és bár egészen Rákosiig nyúltak a kapcsolatai, az akkori ,városi képviselők úgy döntöttek, hogy tegyenek engem a helyére, majd én rendet csinálok az intézményben. Nehéz időszak volt, ténylegesen belebetegedtem, hiszen a számtalan kusza gazdasági visszaélés mellett az elődöm valóban lopta a pénzt. Egy alkalommal azután sikerült rsajtakapnom egy ilyen akción és a fejére olvashattam mindazt, amit már addig is tudtam, de immár bizonyítható volt. - Edit néni! A klarisszáknál egykor úgy köszöntek, hogy „Dicsértessék a Jézus Krisztus!” Miképpen lehetett ehhez képest belső meghasonlás nélkül megélni az „elvtárs” megszólítást? - Elmondhatatlanul nehéz volt. Megtiltották a templomba járást a pedagógusoknak, levetették a feszületeket a falról. Géza, mint igazgató csak annyit mondott, hogy jó, de ő nem hajlandó levenni. Végül egy odaátról való kolléganő vállalta, hogy „megtisztítja” az osztálytermeket a keresztektől. Mindazonáltal rendre megkönnyeztem, amikor vasárnap beharangoztak, és én nem mehettem el a templomba. - Ha napjainkban az úttörőmozgalmat emlegetjük, van a kifejezésnek egy pejoratív felhangja, pedig pedagógiai értelemben nem volt egy szerencsétlen intézmény vagy szerveződés. - Bizony nem. Nyugodtan nevezhettük volna szabadidő-központnak, hiszen a gyerekek szakkörbe jártak, múzeumokat látogattunk, színházba mentünk, korrepetálásokkal segítettük a tanulást – nem volt szerencsésebb, mint ma a kulcsos gyerekek, akikre az iskola után nincs, aki felügyeljen, tartalommal töltse meg a szabad délutánjaikat? Őszintén szólva meg is kaptam érte az elismerést, például mindennemű pártelkötelezettség nélkül a „Kiváló pedagógus” kitüntetést. De higgye el, minden nehézség ellenére – ha újra kezdhetném – ismételten csak pedagógus lennék, folyamatosan pályáznék, mint egykor is tettem, hiszen így alakítottunk ki szaktantermeket, játszó szobát, babaházat, kisgazdasszony, ügyes kezek, bélyeggyűjtő, csillagász és rajz szakkört, melyek mind a gyerekkezek nyomait őrzik. Szép és tartalmas munka volt, amelynek emlékeit máig szeretettel őrzik az immár apukákká, anyukákká felnőtt egykori úttörők."
/Hídlap 2011.04.03. A kalapos nagysága/
Az 1990 évi rendszerváltás után az úttörőház a mozgalommal együtt megszünt és az épületet visszakapta a katolikus egyház. Kolping ház részeként működött majd megkapta az Esztergomi Vitézek rugby klub és sportházként szállóként működtetik.
BOTTYÁN HIRADÓ
A Bottyán János Gépipari Diákotthon Brigádvezetők Tanácsának
Hiradója, 1960.okt: a Bottyán János Gépipari Diákotthon Kisz-Tanácsának
Hiradója , Esztergomban jelent meg, 1959.novemberében indult, kiadója Benőcz Ferenc, rendszertelenül jelent meg, házi sokszorosításban készült.
.
Üzemi újságok
A megszüntetett helyi sajtó szerepét töltötték be ezek az üzemi újságok. Egy- egy cégnél több mint ezer ember dolgozott és a minden napjaikhoz kapcsolódó főleg munkahelyi eseményekről tájékoztatott az üzemi újság.Szerkesztőbizottságaik tagja volt szakszervezeti titkár és a párt titkár is.
MIM Újság
A Műszeripari Művek G(épipari) T(udományos) E(Gyesület) Gépjárműszakosztályának és vállalati Üzemi Bizottságának Lapja. Havonta jelent meg 1963-tól , Labor MIM "Krónika" címen. Sokszorosított kiadvány volt.
A Labor Műszeripari Művek az egykori Rubik Ernő repülőgép tervező AERO-EVER KFt. utódja volt 1948- tól Sportárú gyár 1963-tól a rendszerváltásig Labor Műszeripari Művek. Neves vezérigazgatója volt Lehner Károly, aki a vállalat keretében mecénásként támogatta a helyi sport egyesületeket és a kultúrát is. Gépipari Tudományos Egyesület keretében a helyi műszaki szellemi életet támogatta. A Labor MIM sporttelep a Prímás szigeten volt, lelátós futball pálya és atletika pályája volt. Életrehívta a Balassa Bálint kórust, a helyi képzőművészetet is támogattta a Labor MIM alkotócsoport tagja volt Kántor János grafikus, Tamási Péter festőművész, Sipeki Gyula fotóművész akik a vállalat sokszorosító nyomda üzemében dolgoztak. A gyár dolgozója és az alkotócsoport tagja volt Tóth Ferenc festő, Bartha Árpád festő, Dobler Károly fotós. Az alkotócsoport és a Petőfi Művelődési Központ képzőművész köre között szoros kapcsolat volt.Lehner Károly nevéhez fűződik az Árok utcai 1. számú gyárral szemben "Tökház" néven ismertté vált Kulturház építtetése. A gyár ebédlője volt de szabadidő központként is működött. Volt színház terme amely ebédlő és táncterem funkciót is betöltötte az emeleti részen kiállításokat rendeztek.Annak idején az épület előtt állt Árvai Ferenc, dorogi szobrász egy fényes koracélból készített szobra is.
SZIM HÍRLAP a Minisztertanács és a Szerszámgépipari Művek lapja.Bp.Hírlapkiadó Vállalat. 1964-től.
A Táti úton lévő Szerszámgépgyár elődje az 1919-ben a Petz testvérek által alapított gépgyár volt. 1948-ban ezt is államosították és Kozma Pál igazgató lett az Esztergomi Szerszámgépgyár első igazgatója. A gyár fejlődése 1963 -ban új lendületet vett országos ipari nagyvállalat a Szerszámgépipari Művek Esztergomi Marógépgyára lett. Igazgatója Hazai Jenő volt aki 1957-62- ig a Belügyminisztériumban vezető politikai beosztásban volt.Az esztergomi üzemi újság az országos nagyvállalat kiadványa volt amely nyomdában készül.
Látómező A Látszerészeti Eszközök Gyára Üzemi Híradója folytatása Granvisus Hiradó 1990.júl.1. .
Az 1957,évi kormányprogram a fővárosi ipari üzemek egy részének a vidékre telepitését célozta.Ennek keretében telepítették Esztergomba 1957-ben a Szemüvegkeretgyárat.Először a Várhegyen a volt kanonoki házsor déli épületrészében jött létre az üzem.
Majd 1960-ban a belvárosban lévő "Vak Bottyán" laktanya épületcsoportjában kapott helyet a Szemüvegkeretgyár (Simor János utcai oldal) fejlesztések során a hagyományos szemüvegkeretek mellett hallásjavító készüléket is be tudtak szerelni a szemüvegkeret szárába,ami jelentős előre lépest jelentett.Az átszervezések során létrejött 1970-ben az önálló "Granvisus"Látszerészeti Eszközök Gyára,amelynek üzemi lapja a"Látómező"Látszerészeti Eszközök_Gyára Üzemi Hiradója.Szilágyi János volt a gyárigazgató a gyár termékeit 35 országba exportálták.
Újabb jelentős állomásához érkezett a Granvisus gyár 1990-ben a rendszerváltás után, és az új arculatváltással együtt adta ki a cég a Granvisus Hiradó című üzemi lapot 1990-ben , a dolgozók tájékoztatására. Felelős kiadó Szabó János igazgató, felelős szerkesztő Mészáros István, az Alfa Print nyomdában készült.
Műszaki Tájékoztató|. A Gépipari Tudományos Egyesület és a Méréstechnikai és Automatizálási Tudományos Egyesület Esztergomi Szervezetének időszaki kiadványa . sokszorosított
Az ipari fejlesztések során a városban kiemelt szerepet kapott a műszaki értelmiség.Már 1951-ben megalakult a Gépipari Tudományos Egyesület Esztergomi Szervezete,amelynek kezdeményezésére létesült Technika Háza Esztergomban.Az épület egykori izraelita imaház volt,amelyet a Városi Tanács a Magyar Izraeliták Országos Irodájától 1962-ben megvásárolt és a felújitás és átalakitás után itt kapott helyet a Műszaki és Természettudományi Egyesületek Szövetsége (MTESZ)Esztergom Városi Szervezete 1964-ben. A Műszaki Tájékoztató.GTE Esztergomi Szervezetének időszaki kiadványa ennek a szakosztálynak a szakmai kiadványa volt.Az egykori Technika Házát az esztergomi önkormányzat megvásárolta a MTESZ országos központjától 2006-ban és városi Művelődési Ház kapott helyet benne.
Munkatárs.. Az esztergomi Petőfi Sándor Művelődési Ház híradója 1964 körül egyetlen szám A Katolikus Legényegylet 1926-ban átadott épületében működött az egyházi ingatlanok államositása után a Petőfi Sándor Művelődési Ház.Az esztergomi képzőművészek köre,ismeretterjesztő szakkörök, klubbok működtek az intézményben és a gazdag program kínálat igényelte a kapcsoldó sajtó terméket is.Később havonta megjelenő sokszorositott programfüzetet adott ki az intézmény A(ltalános)M(űvelődési)K(özpont) Műsorfűzet cimmel.1974 -től.Ebben a műsorfűzetben egy-két oldalom a szakkörök klubbok irhattak tevékenységükről.Két évfordulós kiadvány jelent meg a Művelődési Ház kiadásában :
Jónás László:A húsz éves esztergomi csillagászati szakkör krónikája1983-ban.
Bárdos István:Az esztergomi képzőművészkör története1986.
Az űzemi lapok kozé tartozik még:
Életünk. TSZ híradó évszám nélkül
UNIKER Híradó évszám nélkül
Szólj esztergomi kisdobosok és úttörők lapja 1983-1984
A rendszerváltás utáni időszaki lapok 1989-től 2011. .
Az 1980-as évek végére a szocializmust épitő álom füstbe ment A gazdasági válság mélyült és rendszerváltó gondolatok erősödtek.Ellenzéki csoportok alakultak.Főleg írók vezetésével megalakult aMagyar Demokrata Fórum(MDF), főleg liberális gondolkodók megalakították a Szabad Demokraták Szövetségét az SZDSZ-t az ifjú jogászok pedig a Fiatal Demokraták Szövetségét a Fidesz-t.A hatalmon lévő MSZMP- n belül is válság alakult ki lemondatták Kádár Jánost, átszerveződött a párt Magyar Szocialista Párt néven.Engedélyezték pártok alakulását, Pozsgay Imre az 1956,-os forradalmat népfelkelésnek nevezte, rehabilitálták Nagy Imre miniszterelnököt és az 1989- es újra temetése a politikai rendszerváltás kezdete volt. .
1990-re új demokratikus választást irtak ki.
Esztergom az 1990 évi választások előtt
Esztergomban is felélénkült a politikai közélet.Dr.Antalics Mihály és dr.Sörös Jenő vezetésével már 1988 végén megalakult az MDF.(Magyar Demokrata Fórum) majd megalakult aSZDSZ (Szabad Demokraták Szövetsége)
a Fidesz(Fiatal Demokraták Szövetsége),a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) esztergomi szervezete és a Kisgazdapárt is megszerveződött.
A választásokra készülődve a pártok saját időszakos újságokat adtak ki.
Hegyesi László közlése szerint ebben az időszakban 1989 és 91 között a helyi SZDSZ és Fidesz három alkalommal megjelentetett egy "Civil" cimmel futó kiadványt és a Tanítóképző Főiskolán is működött egy lap "Dobogó" címmel.
Esztergomi Fórum 1990.-től, az MDF helyi szervezetének lapja, szerkesztette.: dr. Antalics Mihály , majd Horváth Zsolt tanár, aki az MDF parlamenti képviselő.- jelöltje volt 1990-ben.
Esztergomi Tükör 1990 -től a Fidesz helyi lapja,szerkesztette Gulya István. A Fidesz parlamenti képviseló - jelöltje volt 1990-ben Knapp János Pál.
Ez Van az esztergomi MSZP(Magyar Szocialista Párt) lapja volt első kiadója Bartha Károly és dr.Gábris József,majd Csernusné Láposi Elza. Az MSZP parlamenti képviselő-jelöltje dr.Haller Zoltán volt.
Hirharang volt a cime az esztergomi Kereszténydemokrata Néppárt KDNP helyi kiadványának, amelyet Varga Péter szerkesztett, kiadója Nemeskéri Edvin. A párt képviselő-jelöltje Ugrin Emese volt.
Az Esztergom és vidéke 1990 március 4-i számában közreadta az első rendszerváltó választás jelöltjeinek névsorát:
dr.Nemes Tamás - Hazafias Választási Koalicio
Juhász Józsefné - Vállalkozók Pártja
Horváth Zsolt - MDF
dr.Haller Zoltán,MSZP
dr.Arató Géza - SZDSZ
Knapp János Pál - Fidesz
Sasvári József - Agrárszövetség
Csóka Ferenc--Kisgazdapárt
Ugrin Emese -' KDNP
a második fordulóba jutott: dr.Arató Géza SZDSZ,Horváth Zsolt MDF és Ugrin Emese KDNP.. A parlamentbe dr.Arató Géza jutott be.
A tavaszi parlamenti választások után az MDF alakított kormányt Antall József miniszterelnök vezetésével, Köztársasági elnök a pártok egyeztetése alapján az SZDSZ -es Göncz Árpád lett.
Esztergomban ősszel az önkormányzati választások eredményeként KDNP többségű képviselő-testület alakult a , polgármester Könözsy László (KDNP) lett.
A képviselőtestület tagjai: dr. Ámon György(KDNP), dr.Antalics Mihály (MDF), Balázs László (KDNP), Bánhidi László(KDNP), Brasszai György(SZDSZ-Fidesz), dr.Horváth István(KDNP), Horváth György(KDNP), Juhász Albin(független), Juhász Józsefné(Vállalkozók Pártja), Knapp János Pál( Fidesz-SZDSZ), Kulcsár Márton(KDNP), Kund Ferenc (KDNP),Meggyes Tamás(Fidesz),Miavecz Jenő(SZDSZ),Minczér Kálmán(szlovák kisebbség),Mitter Iván(Fidesz), Nagyfalussy Tibor (SZDSZ), Németh József(KDNP), Nyers Sándor (SZDSZ),Paál Anikó(SZDSZ),ReményiKároly (KDNP), dr. Sinka Gábor (KDNP), (Sipos Imre(KDNP), dr.Sólyom Olimpia(SZDSZ), Szabó Sándor(KDNP), Szóda Ferenc(KDNP), VilmosPéter (KDNP)
Önkormányzati közlöny
A Városháza időszaki kiadványa 1990-1994 és 1994-1998. önkormányzati ciklusokról készült összefoglaló kiadvány, az önkormányzat négy éves munkájáról..
KÓR -LAP Alapító-szerkesztő és kiadó dr.Osvai László.,Havonta megjelenő lap 1990 -től. Kezdetben a Magyar Orvos Kamara támogatta , a lapot mai napig is a szerkesztő jelenteti meg..
A lap célja a kórházról tájékoztatást adjon a betegeknek, kórházi dolgozóknak egyaránt.Számos interjú jelent meg az orvosokról, a kórház betegellátásáról. 2003-tól anyagi okok miatt a nyomtatott kiadás megszűnt és az újság átkerült az internetre www.ekor-lap.hu néven.Mai napig is rendszeren frissülő online lap.
Sajátos műfajként jelentek meg Esztergomban és környékén a hirdetési újságok, amelyek ingyen jutottak el a postaládákba. Az első ilyen hirdetési újság Esztergomban a Fortuna Inform volt 1991 körül indult. A hirdetési újság közszolgálati mellékleteként jelent meg 1992-ben az Esztergomi Hirlap cimű program ajánló, az esztergomi képviselő-testület támogatásával.Néhány évvel később megjelent a 33-as Piac,cimű hirdetési újság , majd az esztergomi székhelyű Kék Duna Rádió-hoz kapcsolódó reklámújság is.
Környezetkultúra Hírlevél Az Esztergomi Környezetkultúra Egyesület tájékoztatója 1994-től jelenik meg időszakosan. Sokszorosított kiadvány. Kiadó:Szendi Gábor.
Érintő az esztergomi központú Relabor Rehabilitációs Célszervezet belső újságja 1995-től 2000-ig havonta, szerkeszti Muzslai Zs. Ágnes, kiadója: dr. Tittmann János, Schiller Kertész Tamás, Tasnádi Sándor, Wieszt Anna. A lap célja volt a több telephelyen dolgozók tájékoztatása.
Mi Újság? Esztergomi körkép. Megjelent 2000-ben Esztergomban egy alkalommal az esztergomi MSZP támogatásával.Szintén a párthoz kötődött a 2001-2002-ben kiadott Esztergomi Ujság,amelynek felelős szerkesztője volt Cserna János,aki a 2002-es önkormányzati választáson az MSZP jelöltje volt.
Ez Van az esztergomi MSZP lapja első kiadója Bartha Károly és dr.Gábris József, majd Csernusné Láposi Elza.
Az MSZP-hez közelálló lap volt 2001-2002-ben kiadott Esztergomi Újság, szerkesztője Cserna János, aki az MSZP önkormányzati képviselőjelöltje is volt.
Esztergom 2000-ben ünnepelte alapításának ezer éves évfordulóját. A millenniumi hangulat, a programok és ünnephez kapcsolódó beruházások összehangolásához létrejött egy civilekből álló társadalmi kollégium is. A készülődésről szóló beszámolókról a HIDFŐ cimű ingyenes időszaki kiadványból értesülhettek az esztergomiak.
HIDFŐ.Az esztergomi millenniumi társadalmi kollégium lapja. I.évf. 1.szám 1999.június. II.évf.2000. Alapító főszerkesztő Végvári Vazul (OMF)Főmunkatárs:Ámon Adrienn, tervezés:II.Szeder Balázs,Fotó:Balla András, Szánthó Barna. Felelős kiadó:Meggyes Tamás.Megjelenik Esztergom város Önkormányzata támogatásával. Szerkesztőség:Pannónia Produkció Studiális Lapszerkesztés, Ferences gimnázium, Esztergom, Bottyán u.10.
Esztergomi Riport 2005-2006. társasági-közéleti magazin főszerkesztője Néveri Ferenc Igor. A Budapesti Riport lapcsalád tagjaként jelent meg Esztergomban.
Franka. A Temesvári Pelbárt Gimnázium Lapja 1998-2000
Esztergomban 2006 után belső közéleti csatározások indultak a harmadszor is megválasztott Meggyes Tamás polgármester hívei és ellenzői között Az ellenzék internetes közössegként, vagy blogokban nyílvánította ki véleményét, vagy nyomtatott, sokszorosított kiadványban.Az egyik ilyen kiadvány volt az "Esztergomi Válasz" 2008-ban..Több száma is megjelent.
Muravidék folyóirat
Esztergomhoz szorosan kapcsolódó kulturális időszaki folyóirat a Muravidék, a Pilisvörösváron 1997-ben alakult Muravidék Baráti Kör Kulturális Egyesület kiadványaFőszerkesztő: Győrffy Sándor..Szerkesztő Ruda Gábor.
A Hidlap 2011.03.12.- számában olvashatjuk a Muravidék történetéről;
„Ruda Gábor a lap szerkesztője mondta el a folyóirat történetét, küldetésének lényegét. A Pilisvörösváron 1997 decemberében megalakult Muravidék Baráti Kör Kulturális Egyesület alapszabályában vállalta a „muravidéki írók mellett nem muravidéki szerzők a Muravidék kulturális eseményeivel, illetve Szlovéniával foglalkozó írásait megjelentető kulturális folyóirat kiadását”. És mivel „az egyesület a magyarországi nemzeti és etnikai kisebbségek, valamint a határon túli magyarság kultúrájával kapcsolatos tevékenységeket végez”, a 2001-től megjelenő Muravidék című folyóirat is követi ezt az elvet, bizonyos értelemben Kárpát-medencei (vagy közép-európai) kulturális fórummá nőve ki magát. Ez visszatükröződik a szerzők hovatartozásából, az eddigi 260 szerző 9 különböző európai országban él.”
A Muravidék 2.száma 2002-ben Hidak a Dunán címmel teljes számban foglalkozott az ujjáépult esztergomi Mária Valéria híddal és annak kulturális ,gazdasági jelentőségével.A lap aktuális számai az interneten is elérhetők
http://muravidek.eu/ linken.
Az internet elterjedésével különböző közösségi portálokon, blogokban fejthetik ki az emberek véleményüket, gondolataikat a mindennapi életről, közéletről, politikáról, egyes személyekről.. Mivel az internetes közösségi portálokon, fórumokban általában álnéven megjelenő személyeket becsmérlő írások nem tartoznak a sajtótörvény alá, ezért a vélemény nyilvánítás szabadsága mellett felmerült az interneten megjelenő írások, fotók, jogi szabályozásának az igénye is.
Felhasznált irodalom
Borovszky:Esztergom vármegye.Bp.l910., Komárom és Esztergom vármegyék újjáépítése Trianon után. Szerk.Békássy Jenő.Bp.l929. (Homor Imre: Esztergom vármegye és a város sajtója a forradalmaktól napjainkig. 1919-1929.)Bárdos László-Horváth Géza:Komárom megyei hírlapok és folyóiratok bibliográfiája.Tatabánya,1962. Esztergom évlapjai 1981.(Hegedűs Rajmund: Az esztergomi URANIA 1828-1833. 77-101 p. Dr.Bárdos István: Az esztergomi Balassa Bálint Társaság működése 1926-1946. 104-137 p.) Esztergom Évlapjai 1988.( Bárdos István: Az Esztergom-vidéki Régészeti és Történelmi Társulat megalakulása és működése 1894-1948. 52-99 p.) Szállási Árpád: Szegényháztól a kórházig Esztergom egészségügyének története. 1987. Komáromi ny. 51-52 p. Zellinger Alajos:Esztergom vármegyei írók koszorúja.Bp. 1888. Páldi Zoltán: Az esztergomi lokális média és kultúra jelenlegi helyzete. Szakdolgozat 2007.,Pifkó Pter: A katolikus egyház hatása Esztergom társadalmi és társas életére.,Pifkó Péter: Emlékkönyv Esztergom Egyesítésének 100.éves évfordulójára. Esztergom, Pifkó Péter: Esztergomi utcák, 1700-1990. Esztergom. 1995.Körösy László:Esztergom.Történeti emlékkönyv.Az 1887-ben kiadott kötet hasonmása. Laskai Osvát Antikvárium, 2008.Tevan: A könyv évezredes útja.Bp. Bodri Ferenc: Apokrif Krúdyról. Kortárs. 2001.45.évf.11.november. Esztergom 1945-1975. Tanulmányok és bibliográfia. Szerk: Gyarmati Lajos,Nagyfalussy Tibor. Kiad: Esztergom Város Tanácsa Művelődési Osztálya, Komárom, 1979., Bárdos István:35 éves az esztergomi képzőművészkör.kiad. Petőfi Sándor Általános Művelődési Központ 1986.
valamint az esztergomi városi könyvtárban és a Főszékesegyházi Könyvtárban őrzött helyi lapok.)
.