2018. március 23-án megrendezésre kerül ismételten az 5, német regionális énekverseny. Mindenkit sok szeretettel látunk! Legújabb infok a menüpont alatt.
Dudás Anikó – szervezés, német nyelvi fejlesztés és nemzetiségi kultúra, 2010. októberétől 2014. októberéig a 16. kerület német kisebbségi képviselője
Tanulmányok:
ELTE TFK – Német nyelv és irodalom tanára - Művelődésszervező
ELTE BTK – Germanisztika
BGF-KKF – Közgazdász (EU szakirány)
BCE – TTK – Közgazdász tanár
Andrássy Német Nyelvű Egyetem - Phd tanulmányok
Munka:
Batthyány Ilona Általános és Közösségi Iskola (Budapest, XVI. kerület)
Budakalász Gimnázium Cinkotai Tagiskola (Budapest, XVI. kerület)
Flór Ferenc Egészségügyi Szakközépiskola és Gimnázium (Kistarcsa)
SZIE - Zöld Út Nyelvvizsgaközpont (Gödöllő)
OKÉV, OKSZI Vizsgafejlesztő Központ (Budapest)
Kunterbunte Kinderwelt (Budapest, XVI. kerület)
Német kisebbségi képviselő Budapest 16. kerület (társadalmi munka)
Már tizenkilenc éves tanári gyakorlattal rendelkezem, és hetedik éve foglalkozom professzionálisan az óvodás ill. a bölcsődés korosztállyal. A korai német nyelvi fejlesztés mára már teljesen elfogadott módszer, bár adódtak visszalépések a történelem folyamán, mégis nem ritka, hogy egy családban a gyermekeknek több anyanyelvük van. A szülők mindenkori tudatos döntésén túl, miszerint a gyermekük több nyelven beszéljen, szeretnénk további szakszerű segítséget nyújtani a nyelvi fejlesztéshez.
Néhány szó a babák és az óvodás korosztály „tanulási szokásairól”:
- A kicsiknek jó és gyors a felfogókészsége.
- Ekkor (még) játékosan és könnyen sajátítja el az idegen nyelvet.
- Nincs szó „nyelvtan” vagy önmagában álló „szavak” tanításáról. Nem csak a gyerekek, de a felnőttek is a szituációkban tudják a leghamarabb és a legteljesebb mértékben elsajátítani a nyelvet.
- A legtöbb gyerek ilyenkor (még) „csak” figyel, türelemmel kell kivárni, hogy felfogja a németül elhangzó mondatok értelmét, majd utánozzon. Önálló mondatalkotásra az idegen nyelven általában 5-6 évesen képes egy átlagos gyermek. Sok függ attól, hogy milyen korban kezdünk a gyerekeknek németül beszélni. Minél korábban tesszük ezt, annál korábbra tehető az önálló kifejezés megjelenése.
- A gyermekeket leginkább a játék segítségével tudjuk bevonni a „nyelvoktatásba”.
- Az artikulációs bázisuk gyakorlatilag határtalan, bármilyen hangot, nyelvi dallamot képesek utánozni.
- A gyermekeknek időt kell hagyni az elsajátításra, sokat kell ismételni, figyelmét újra és újra el kell nyerni.
- A gyermekek még „gátlás nélkül” (különösebb utánagondolás nélkül) érzékelik és értik a német nyelvi szövegeket. Hihetetlen intelligenciával „hallják ki” a számukra fontos kulcsszavakat.
- Az anyanyelvi beszéd fejlesztése kedvezően hat az idegen nyelvre is. Noha kezdetben sok típushibát is vétenek, ill. a nyelveket keverik, később majd minden a helyére kerül.