Rólunk
Kutatócsoportunk 3 tagja 2011-ben talált egymásra. Az "iker" téma más-más okból, de mindhármunkat nagyon érdekel, és személyesen is kötődünk hozzá.
Dr. Hegedűs Rita
Iker vagyok, s tágabb és szűkebb családomban is számos ikerpár található – talán természetes, hogy mindig is érdekeltek az ikrekkel, többes születésekkel kapcsolatos hírek és problémák. Mint szociológust a kutatásban engem főként az ikerlét társas és társadalmi hatásai foglalkoztatnak. Nagyon megörültem neki, amikor egy konferencia szünetében találkozva Zsófival kiderült, hogy komoly szándéka kutatásba fogni. Azonnal csatlakoztam a csapathoz!
Dr. Drjenovszky Zsófia
Ikres anyukaként kezdtem el kutatni már a terhességem alatt ikres írások után, de hamar szembesülnöm kellett azzal, milyen kevés irodalom született ebben a témában. Úgy éreztem, sokkal nehezebb helyzetben vagyok, mint más anyuka. Mint szociológus, már akkor felmerült bennem, hogy érdemes lenne az ikres családokat társadalmi szempontból vizsgálni, és az ebből nyert tapasztalatokat megosztani, ezzel is segítve az ikres szülők, és az ikerpárok mindennapjait. Ezért örültem nagyon, mikor egymásra találtunk Ritával és Andrással, így a tervek végre meg is valósulhatnak.
Pári András
Egy demográfiai elemzés készítése kapcsán - közel két évvel ezelőtt - kezdtem el foglalkozni ikerstatisztikával. Egy orvos-statisztikus által 1928-ban megjelent cikk adta az első lendületet, hogy az ikerszületések társadalmi és statisztikai kérdéseit komolyabban kezdjem el kutatni. A rendelkezésre álló adatok, publikációk és kutatások alapján azonban hamarosan szembesültem vele, hogy sajnos elég keveset tudunk a magyar ikerszületések társadalmi vonatkozásairól. Nekem nincs ikertestvérem és felmenőim között sem tudok ikerszülöttekről, viszont annál érdekesebbnek tartom a társadalomkutatásban ezt a mellőzött területet. Mint szociológust, engem az ikrek demográfiájával kapcsolatos kérdések érdekelnek. Kutatótársaimmal, Ritával és Zsófival ezért azt tűztük, ki célul, hogy az ilyen jellegű kérdéseinkre válaszokat kapjunk.