Jász
Teste oldalról lapított, mérsékelten magas, a hát- és hasvonala íveltebb, mint a nem többi tagjáé.
A hátvonal íve a kifejlett példányokon, a nyakszirt tájékán megtörik.
Feje közepes nagyságú, szája kicsi, csúcsba nyíló, de a szájhasíték kissé felfelé irányul.
A szájzug nem éri el a szem elülső szegélyéhez húzott merőleges vonalat. Pikkelyei apróbbak, mint a két domolykóé. Faroknyele rövid és magas.
A farokalatti úszó szegélye homorú, a farokúszó elég nagy és mélyen kivágott, alsó lebenye valamivel hosszabb a felsőnél.
A háta kékeszöld, esetleg szürkészöld, aranyos tündökléssel, oldala kékesen ezüstös vagy sárgás rózsaszínű. Hasa sárgásfehér. Páros úszói, valamint a farokalatti úszó vöröses árnyalatú, a többi kékes, ónos szürke, enyhe vöröses árnyalattal.
Az aranyos-pirosas xantorisztikus változata hosszas mesterséges szelekció eredménye. Az arany-orfának nevezett változat testének alapszíne narancssárga vagy vörös, amelyet szabálytalanul elszórt fekete foltok díszítenek.
A jász előnyben részesíti a tiszta vizű lassú áramlású síkvidéki folyókat, patakokban és tavakban ritkán alakul ki nagyobb állománya.
Előfordul a Balti-tenger brackvizében is.
Kedvező életkörülményeket biztosítanak számára az olyan tározók is, amelyeknek bőséges a vízutánpótlása, mint pl. a Kiskörei-tározó.
Ivarérettségét a tejes 3-4, az ikrás 4-5 éves korban éri el. Nagyobb csapatokba verődve áprilisban-májusban keresik fel a folyók lassú áramlású, homokos aljzatú szakaszait, ahol 14-16 oC vízhőmérséklet mellett rakják le az 1,6-2,3 mm átmérőjű ikrákat.
A 60-150 ezer darab ikrát egy adagban bocsájtják ki.
A fiatal egyedek növényi planktonnal, majd zooplanktonnal táplálkoznak, növekedésük során fokozatosan alakul ki a fajra jellemző mindenevés. A kifejlett egyedek táplálékában megtalálhatók a makrofiták, puhatestűek, férgek, rákok, rovarlárvák, halivadékok, sőt még a detritusz is.
Néhány európai országban, pl. Lengyelországban és Oroszországban mesterségesen is tenyésztik pontyos tógazdaságok járulékos halaként, mivel a pontynak nem táplálékkonkurense.
Fogási esélyek.
Hónap:
Január ☺
Február ☺
Március ☺
Április ☺
Május ☺ ☺
Június ☺ ☺
Július ☺ ☺ ☺
Águsztus ☺ ☺ ☺
Szeptember ☺ ☺ ☺
Október ☺ ☺
November ☺ ☺
December ☺
Majdnem reménytelen fogási esély ☺
Gyenge fogási esély ☺ ☺
Jó fogási esély ☺ ☺ ☺
Legnagyobb fogási esélyi ☺ ☺ ☺ ☺
Képgaléria
Szólj hozzá
Pecás Gyuri [ 2011-09-05 21:52 ]
Ha van olyan helyetek a Dznén vagy más erős sodrásu folyón ahol sok a keszegkapás ott jönni fog. Tegyetek jó sok főtt buzát az etetőbe, mert a jász imád zabálni, a csemegekukoricát különösen szivesen fogadja.Nekem egy 2300 g-os volt a legnagyobb, de nem igazán tette próbára a márnához szokott heavy feedert. A JÁSZ ELSŐ OSZTÁLYU HAL A HAKÁSZLÉBEN AKÁR ALAPLÉNEK, AKÁR SZELETNEK!