Gyermek mozgásfejlődéseFontos mérföldkövek !

Az egy-két éves gyermek nagy örömmel fut körbe-körbe vagy ugrál az ágyon fel le. Ezt nem a szülő bosszantásáért, hanem a mozgás közben érzett öröm újra és újra átéléséért történik.
A kinesztetikus információknak vezető szerepük van a kisgyermekkori mozgástanulásban mert, a legfőbb szenzoros ingerek ebben az életkorban nem a látómezőből, hanem az izmokból érkeznek.
Egyre gyakoribb, hogy a szülők túlféltés miatt kevés mozgási szabadságot adnak a kisgyereknek. Emiatt a gyerek kevesebbet mászik, szalad, forog, ugrik, kapaszkodik.
Ha a babánál kimarad a kúszás, ülés, a gyermek mászás nélkül egyből feláll, akkor később más területeken lehetnek problémái. Ezért nagyon fontos, hogy megpróbáljuk rávenni a gyereket a „nagykönyv” szerinti mozgásokra.
A gyerek soha nem azért nem csinálja mert lusta , hanem mert valamiért nehéz végrehajtani a mozdulatsort (pl. gyenge izomtónus, nagy testsúly…..) ezért nincs sikerélménye benne és így nem is iparkodik. Az is lehet hogy valami akadályozza a mozgásban (megfeszülő izmok, magasabb tónus, koordinálatlanság…..) ezért egy két nekifutás után feladja.
Főbb nagy mozgások 1 éves korig:
a hason kitámasztás
hasról hátra fordulás
hátról hasra fordulás
kúszás
a felülés valamelyik változata
a négykézlábra állás
négykézláb járás
feltérdelés
felállás
kapaszkodva oldalra lépkedés
pár önálló lépés megtétele
1 éves kortól a második év végéig a kisgyermek mozgását a kis erőkifejtés, a lassú tempó és a szűk térbeli terjedelem jellemzi. Sok felesleges mellékmozgás, koordinálatlanság tarkítja a mozgássoraikat.
2 év végén lesz képes fel- lefelé lépkedni. Kapaszkodva felmegy a lépcsőn. A szabad fellépkedés váltott lábbal harmadik év végére jelenik meg. A lefelé lépkedés technikája később javul, mert egyensúly folyamatos stabilizálása mellett a láb fékező mozgásának koordinálására is szükség van a lefelé lépkedés során.
3 év után következik, ez a lépéshossz növekedése és lépésfrekvencia csökkenése, az összerendezettebb mozgások, a többirányú figyelem fejlődése..
Ha valamelyik fázis sokat késik vagy furcsa a kivitelezése, forduljon szakemberhez. Lehet csak kis rávezetés, tanácsok és máris elhárul a gond, azután minden halad magától tovább…..
A kisgyerekből akkor lehet egészséges, értelmes felnőtt, ha megfelelő ingerek érik megfelelő életkorban.