Dévény Módszer leírásaDÉVÉNY MÓDSZER – Dévény Speciális Manuális Technika – Gimnasztika Módszer / DSGM /

A Dévény Speciális Manuális Technika - Gimnasztika Módszer (röviden DSGM), új terápiás eljárás a mozgásrehabilitációban, amelyet több évtizedes gyakorlati tapasztalat hitelesít. Új szemléletre épül, gyökeresen új technikai elemeket és kivitelezést jelent, ezáltal eddig nem ismert, új lehetőségeket nyit a gyógyításban.
A módszert a következő neveken ismerjük:
Dévény módszer, Dévény torna, Dévény gyógytorna, Dévény kezelés
A DSGM minden eddigi mozgás rehabilitációtól eltérő, új szemléletre épülő rendszer.
Ezt a gyógyító eljárást Dévény Anna gyógytornász, művészi torna szakedző dolgozta ki 1976-tól kezdődően, kettős képzettségének gyakorlati tapasztalatai alapján.
A DSGM két nagy működési területet ölel fel.
DSGM I.: Speciális manuális technika / SMT /
Az SMT a masszázstól gyökeresen eltérő, kézzel végzett izom-ínkezelés, amely hangsúlyosan foglalkozik az inakkal és az izom-ín egységeket borító vékony hártyával.
Alkalmazásának három fő hatása van:
Kontraktúrák (izom rövidülések, ízületi zsugorodások) oldása
Az izomzat kóros helyzetének normalizálása
Az idegrendszer direkt ingerlése
DSGM II.: Analitikus gimnasztika / AG /
Az analitikus gimnasztika a művészi torna szemléletét, módszerét és gyakorlatanyagát használja fel korrekciós céllal egyéni aktív torna és zenés csoportos tanítás formájában.
Célja a korrekció mellett a tudatos, pontos, célszerű, harmonikus mozgás kialakítása a sérülés adta lehetőségeken belül.

A DSGM alkalmazása, eredményessége
A Dévény-módszer komplex mozgásrehabilitációs eljárás, amelynek nincs szüksége más módszerekkel történő kiegészítésre. Ellenkezőleg; szemléletétől és gyakorlatától idegen eljárásokkal keverve veszít hatékonyságából. A minél hamarabb - akár már az inkubátorban - megkezdett rendszeres kezelés mellett nincs szükség a szülő által végzendő otthoni tornáztatásra sem.
A mozgatórendszer két egyenlő fontosságú részből, az agyi vezérlésből és az izomrendszerből áll. Bármelyik rész sérül, az egész funkció zavart szenved. Ezért a korrekciónak is ki kell terjedni a rendszer minden elemére.
Az eredményesség kulcsa a Dévény módszerben a komplex mozgásszemlélet, valamint egy speciális izom és ín-kezelés. Ez egyrészt helyre tudja állítani a zsugorodott és letapadt izmok és inak kóros állapotát, másrészt direkt ingereket képes eljuttatni az agyhoz az izmokban és főként az inakban lévő idegrendszeri végkészülékek kezelésével.
A mozgatórendszer két egyenlő fontosságú részből, az agyi vezérlésből és az izomrendszerből áll. Bármelyik rész sérül, az egész funkció zavart szenved. Ezért a korrekciónak is ki kell terjedni a rendszer minden elemére..
Az eredményesség kulcsa a Dévény módszerben a komplex mozgásszemlélet, valamint egy speciális izom és ín-kezelés. Ez egyrészt helyre tudja állítani a zsugorodott és letapadt izmok és inak kóros állapotát, másrészt direkt ingereket képes eljuttatni az agyhoz az izmokban és főként az inakban lévő idegrendszeri végkészülékek kezelésével.
A Dévény módszer ezzel a felfedezésnek számító tapasztalattal vált lehetővé a szülési oxigén hiány miatt sérült csecsemők,gyermekek gyógyítása. A gyógyítás feltétele a korán – lehetőleg már az első hetekben, de legkésőbb fél éves korig – megkezdett kezelés. Ezzel a „Dévény tornával”, 100 sérült csecsemőből 75-80 gyógyíthatóvá vált.
E gyermekek gyógyításában a korai kezelés a döntő: a csökkent izomtónusú (hypoton) csecsemőknél legkésőbb 12, a fokozott izomtónusú (spasztikus) csecsemőknél legkésőbb 5 hónapos korig kell megkezdeni a kezelést az agy tartalékállományának beindítása miatt.
A korai alkalmazás azért fontos, mert 5 hónapos korig van az agynak olyan tartalékállománya, amely élettanilag eltűnik, ha nincs igénybevétel alatt. A kezelés ebben az időszakban a leghatékonyabb, javítani később is sokat lehet.
A szülési oxigén hiány okozta sérülés különböző súlyosságú, nagyon változatos tüneteket mutat. Vezető tünete az izomtónus eltérése a normálistól.
Fájdalom?
Néhány mondat a fájdalomról. Bármely életkorban, bármilyen betegségből adódóan a mozgatóapparátus kóros működése, az ízületek rendellenes tartása, az izmok kóros helyzete fájdalmat, rossz közérzetet okoz a betegnek. E fájdalom nem megszokható, a beteg számára önerőből nem megszüntethető, s az idő nem javítja, hanem rontja, növeli intenzitását.
A fájdalom a szervezet hibajelzése, ezért a DSGM kezeléseket is, - mint minden egészség helyreállító eljárást - kíséri bizonyos fokú fájdalom, amely az állapot javulásával, a mozgás rendeződésével elenyészővé válik,illetve megszűnik.
A csecsemőkorban végzett kezeléseknél a terapeuta személyének ismeretlensége, az idegen környezet, az eltolódott napirend (etetés, alvási időszak) stb. is kiváltja a csecsemő sírását. A szülő(k) jelenléte, vigasztalása, valamint a körültekintő óvatossággal végzett kezelés azonban minimumra csökkenti a szükségszerű fájdalmat.