KÉTBODONYI HORGÁSZ EGYESÜLET HORGÁSZRENDJE 2020. év
Tisztelettel köszöntjük a horgászni, pihenni vágyó egyesületi tagokat, napijegyes horgászokat, családtagokat, kirándulókat! Kívánjuk, hogy élményekben gazdag időt töltsenek gyönyörű horgásztavunknál! Ahhoz, hogy mindenki élvezhesse a tó nyújtotta lehetőséget, be kell tartani néhány közösségi szabályt, melyet az alábbiak szerint ismertetünk.
I. Elvihető halmennyiség:
1. Tagi kvóták: Tagok naponta elvihetnek 2 db 5 kg alatti pontyot, illetve max. 3 db méretkorlátozás alá eső halat, melyből fajtánként kettő db lehet azonos. Harcsa kifogható és elvihető méretkorlátai: 5-25 kg. Ez alatti és feletti súllyal rendelkező harcsát vissza kell helyezni a vízbe. Egyéb halból (keszeg, kárász, egyéb fehérhal) 3 kg a napi maximum elvihető mennyiség.Felhívjuk a sporttársak figyelmét, hogy kíméljék a tó fehérhal állományát, mely a tó ökológiai egyensúlya, a ragadozóállomány táplálékbázisa és végső soron a fogható ponty mennyiségének is záloga.Hetente 4 db 5 kg alatti pontyot és 2 db süllőt vihetnek el a tagok. Éves szinten 40 db 5 kg alatti ponty fogható és vihető el. Az elért darabszám után második területi engedély váltható, melynek díja 30.000 Ft.
2. Napijegyes horgászat kvótái: A napijegyesek naponta 3 db méretkorlátozás alá eső halat vihetnek el, melyből 2 db lehet azonos fajtájú. Pontyot max. 5 kg-ig egyéb halat, 3 kg-ot lehet zsákmányolni. A harcsa elvihető mérete 5-25 kg. Figyelem! A korlátozás visszavonásáig süllőből csak 1 db vihető el! A nappali, az éjszakai és a 24 órás horgászat alatt kifogható és elvihető halmennyiség és darabszám ugyanaz (tehát a 24 órás jeggyel sem vihető el több hal)!
3. Egyéb szabályok: A nappali, az éjszakai és a 24 órás horgászat alatt kifogható és elvihető halmennyiség és darabszám ugyanaz (tehát a 24 órás jeggyel sem vihető el több hal)! Az ifjúsági horgászok a felnőtt horgászokra vonatkozó mennyiségnek a felét foghatják és vihetik el.
II. Horgászati időszakok:
1. Nappali horgászat: A napijegyes horgászat reggel 06.00-tól napnyugtáig tart. A horgászat befejezéséről a halőrházból hangjelzéssel tájékoztatnak. Az aktuális havi időpontokról az egyesület honlapján, közösségi oldalán és a halőrháznál található táblán található információ.
2. Éjszakai horgászat: A napijegyes éjszakai horgászat napnyugtától másnap reggel 06.00-ig tart. Napijegyet legkésőbb este 21.00-ig lehet váltani.
3. 24 órás horgászat: A 24 órás horgászat a horgászat tényleges megkezdésétől számolódik, hossza értelemszerűen 24 óra.
III. Fajlagos tilalmi időszakok:
A fajlagos tilalmi időszakok azonosak az országos szabályozással. Ez alól kivétel a ponty és a harcsa, amelyeknél visszavonásig nincs tilalmi időszak.
IV. Fajlagos tilalmi mérettartományok:
A fajlagos tilalmi mérettartományok azonosak az országos szabályozással.
V. Az etetés főbb szabályai
1. Etetés eszközei:
1.1. Etetőhajó és csónakos etetés A partról történő (csúzlis, stb.) etetés mellett etetőhajó használata is megengedett más horgászok zavarása nélkül! Csónakkal rendelkező horgásztársak etetésre is használhatják a csónakot más horgászok zavarása nélkül.
1.2. Etetőbója használata Un. dőlő etetőbója általánosan elhelyezhető, illetve használható, de a horgászat befejezésével ki kell venni a vízből.
2. Az etetés mennyisége:
A Kétbodonyi tó vízminősége országos viszonylatban is kiváló. A vízminőség és a vízi életközösség védelme érdekében az etetés szabályai az alábbiak: áztatott szemes takarmányból 2 kg/nap/bot/max. 24 óra,bojli 1 kg/nap/bot/max. 24 óra.
VI. Horgászati módszerek és eszközök:
A tavon az összes Magyarországon engedélyezett horgászmódszer megengedett (pl. fenekezés, úszózás, pergetés, stb.). Bojlis horgászatra külön szabályokat írt elő a vezetőség. Botonként maximum két horog megengedett. „1X1-es” kishal merítő háló használatát nem tiltjuk, a hálóhasználat alatt horgászbotot nem kell kivenni a vízből. Vágóhorog használata szigorúan tilos!
1. Horgászat partról: A partról történő horgászat elsősorban stégek igénybevételével történik (egy parti horgászhely van a mozgáskorlátozottak számára. A készség bedobásának és a behordásának irányát a stég szélessége adja meg (mindenki maga elé horgászik). A stégek (maga a felépítmény) és stégrészek a tagok, vagy az egyesület tulajdonában vannak. A stégeket a napijegyes horgászok korlátozás nélkül használhatják oly módon, hogy a horgászat megkezdése előtt a halőrháznál érdeklődhetnek az üres horgászállásokról. Stég(rész)tulajdonosok előre jelezhetik a halőrök felé, ha egy adott napon használni kívánják a stéget, akik a halőrháznál található nyilvános stégnyilvántartásba bevezetik a tiltást arra az időszakra. Ebben az esetben más nem használhatja a stéget (stég részt). Napijegyes horgászt a kijelölt stégről elküldeni nem lehet. A horgászfelszerelés bejuttatása kishajóval megengedett – mások zavarása nélkül.
2. Horgászat csónakból: Csónakból történő horgászat csak az arra kijelölt területen belül lehetséges, maximum két fő számára csónakonként. A kijelölt területre való kijutást és beérkezést a stéges horgászok zavarása nélkül kell megoldani. A csónak kötelező felszerelése a mentőmellény(ek), a csáklya, a kötél és éjszakai horgászatnál a világító berendezés. A csónak hajtását evezővel, vagy elektromos motorral lehet megoldani, robbanómotor használata nem megengedett! Csónakos horgászat helyszíne a tó Kisecseti befolyójánál található öböl. A csónakos horgászat határait világító, un. dőlő bóják jelölik ki (a bóják 2020.március 15- ig kihelyezésre kerülnek). A kijelölt szakasz megtekinthető a halőrháznál található hirdetménytáblán. Éjszakai csónakos horgászat a tavon nem lehetséges! A csónakot mindenki saját felelősségére használhatja, vigyázva a saját és mások testi épségére.
VII. Halőrzés, halvédelem és haljelölés:
1. Halőrzés: A horgászat megkezdése előtt a halőrháznál történő kötelező regisztrációt követően a horgászkártyát át kell adni az ott található illetékesnek, aki a horgászat befejezésével az engedélyt visszaszolgáltatja (a fogási napló a horgásznál marad). Az átvett igazolványok zárt helyen, mások számára nem elérhető módon kerülnek elhelyezésre. A halőrzést hivatalos- és un. társadalmi/tagsági halőrök látják el. Az ellenőrzés szempontjából a halőrök státusza mellékes, az általános horgászrend szerint járnak el, kéréseiknek megfelelően kell eljárni a horgászoknak (fogási naplók, kötelező horgászati kellékek, a fogott halak, stb. bemutatása). A halőrök ellenőri státuszukra utaló jelzést viselnek. Horgászat befejezésekor a fogott halat be kell mutatni a halőrháznál és a regisztrációs könyvből – a fogás bejegyzése mellett – ki kell jelentkezni. A halak bemutatásának elmulasztása kizárást/feljelentést vonhat maga után. A halastó területén kamerarendszer kerül kiépítésre, a kamerák használatáról, illetve a felvételek rögzítéséről táblák tájékoztatnak.
2. Halvédelem: A halak védelmében hal (ponty) matrac és szájfertőtlenítő spray használata kötelező (stégenként 1 db elégséges). Amennyiben a horgász nem rendelkezik ilyen eszközzel (valamint hosszmérő eszközzel) a horgászás megtagadható. Matrac és egyéb kötelező kiegészítő eszközök a halőrháznál bérelhetők, illetve megvásárolhatók. Élőhalas horgászatnál a csalihal kíméletes feltűzését kérjük. Hármas horog használata rablóhalas horgászatnál nem tiltott, de nem ajánlott a halak védelmében. A halak kimerítése (szákolása), valamint átmeneti tárolása csak megfelelő méretű és minőségű tárolóban lehetséges. A halak visszahelyezése a tóba csak kíméletes módon lehetséges, a halak kíméletlen „visszadobása” kerülendő.
3. Haljelölés: Ez évtől tavunkon elkezdődik a 10 kg feletti súllyal rendelkező pontyok jelölése, melyet halőreink végeznek. A hal kifogását követően haladéktalanul értesíteni kell a halőrt, aki méret és súlymérést végez, valamint elvégzi a jelölést, illetve a hal fényképezését. A kifogott halat a vízben, biztonságos tárolást lehetővé tévő eszközben kell tárolni a jelölő halőr megérkezéséig. A jelölt halakat a tag, vagy a napijegyes horgász is lefényképezheti, de a fényképet az egyesület részére is meg kell küldeni; az egyesület a fényképet a fogás adataival kiegészítve korlátozás nélkül közzéteheti. Amennyiben halőr nem tartózkodik a tó területén, a halat annak méret-és súlyadatainak rögzítését követően haladéktalanul vissza kell engedni a vízbe. Jelölt hal fogása esetén a jelölés számát is fel kell írni!
VIII. Haltelepítés:
A haltelepítések időpontjáról előre értesítjük a tagságot (honlap, közösségi oldal, hirdetménytábla útján). A telepítésről – melyről minden esetben felvételek készülnek – bárki részt vehet! A halállomány védelmében a telepítéseket követően két napos általános horgászati tilalom lép életbe. A horgászat megkezdésének ideje a telepítést követő harmadik nap napkelte (T+3.).
IX. Biztonsági követelmények:
A tavat és annak partját (ide értve a stégeket, valamint azok bejáróit), a parti utakat a kijelölt pihenőket, valamint a telepített mobil illemhelyeket mindenki saját felelősségére használhatja! Szürkülettől hajnalig (világosodásig) a stégek kivilágítása kötelező. Gyermekek (16 év alatt) csak szülői, gondviselői felügyelet mellett tartózkodhatnak a tónál. Az éjszakai - felügyelet mellett történő - tartózkodás nem tiltott számukra, de a szülő/gondviselő teljes felelősséggel tartozik a gyermek iránt. Az egyesület bármilyen balesetből származó sérülés esetén kizárja felelősségét.
X. Környezet és természetvédelem:
1. Környezetünk védelme: Minden horgász, kísérő és kiránduló köteles megtartani a környezetvédelem írott és íratlan szabályait. A szemetet – különös tekintettel a horgászzsinórra, ólomra és egyéb veszélyes hulladékra – köteles összegyűjteni és a halőrháznál található szemétlerakó helyen elhelyezni. A szemetelés súlyos büntetést von maga után. Megköszönjük segítségét azon horgásztársainknak, akik a szemetüket összegyűjtve távozásukkor elviszik. A tó (beleértve a hozzá tartozó földterületek) egyes részei kerültek kijelölésre nagyobb létszámú csoportok időszakos fogadására (e területekről az elnökségnél és a halőrházban lehet tájékozódni). Mind a kijelölt területeken, mind a stégek környékén, a csónakokban a horgászhoz méltó magatartás követendő, mások zavarása kerülendő.
2. Természetvédelem: A tó és környezete számos védett és védendő állat-és növényfajnak ad otthont, védelmük mindenki számára kötelező. A természetvédelmi előírások betartása alapvető elvárás az egyesület tagjaival, a napijegyes horgászokkal és a horgászok kísérőivel, a kirándulókkal szemben. A környezetkárosítást különös súllyal kezeli az elnökség. A vízinövények, a parti sáv növényei, valamint a galériaerdő és bokros bármilyen mértékű ritkítása csak az elnökség engedélyével lehetséges! Tűzrakás csak az arra kijelölt helyen lehetséges.
Sikeres horgászatot és kellemes időtöltést kíván a Kétbodonyi Horgászegyesület elnöksége!
|