Nekem mindegy csak a színe legyen VÖRÖS!

MENÜ

Juan Manuel Fangio
1911 június 24-én született Argentinában.

Hazájában mai napig a MESTER-ként emlegetik, hiszen egészen Michael Schumacherig az egyetlen versenyző volt aki ötszörös Világbajnokként fejezte be pályafutását.

Érdekesség, hogy hogy az öt Világbajnoki címet, négy különböző csapattal gyűjtötte be.

Alfa Romeo – 1952
Mercedes – 1954, 1955
Ferrari – 1956
Maserati – 1957

Juan Manuel Fangio a legtöbb versenyzővel ellentétben nagyon idősen érkezett meg a Formula–1-be, és sok versenyen ő volt a legidősebb induló.

Olyan híres pilótákkal vívott nagy csatákat, mint Alberto Ascari, Giuseppe Farina, Stirling Moss stb.

Szülei egy olasz kis falucskából vándoroltak Argentinában, s mivel elég szerény körülmények közt élt a család, ezért fiuknak már 12 évesen munkába kellett állnia.
Autószerelő tanoncként dolgozott.

Versenyezni a 1934- ben kezdett Argentinában, főleg hosszú távú országúti versenyeken vett részt.

1940-41-ben Nemzeti Bajnok lett.

Karrierjét a második világháború félbeszakította, de 1948-ban a kormány támogatásával már Európában versenyezhetett.

Nevét hamarosan megismerhette az autós világ, hisz több nagy verseny is megnyert.

1950-ben a Világbajnokság indulásakor már az Alfa Romeo szerződtette, s az első évét a második helyen zárta, csapattársa, Farina mögött, s ha nem hagyja cserben autója az utolsó két versenyen, talán az előkelő első hely is meglett volna.

1951-ben azonban már megállíthatatlan volt, s a rendkívül erős Ferrarit -a későbbi Bajnok Alberto Ascarival a volánnál- sikerült legyőznie, s megszerezte első Világbajnoki győzelmét

A szezon végén azonban az Alfa bezárta a versenyistállóját és Fangió a Maseratihoz igazolt.

Két sikertelen évet töltött a csapattal, majd egy balesete után, nyaksérülése miatt fél éves pihenőre kényszerült.

1954-ben szállt be a Grand Prix sportba a Mercedes, egy csúcstechnológiájú versenygéppel.
Így természetesen Fangio nagy örömmel fogadta el a Mercedes csapatfőnökének, Alfred Neubauernek felkérését, és ebben az évben, mint első számú pilóta kezdte meg munkáját új csapatánál.

Az ezüstnyíl ugyan nem készült el az idénykezdetre, ezért Fangio az első két versenyt a Maserati színeiben nyerte, de a harmadik versenyen, Franciaországban már a Mercedesszel diadalmaskodott.

A nagyszerű versenyautóval 57 pontot gyűjtött be a szezon során, s ezzel első helyet foglalta el a világbajnoki ranglistán.

Az 1955-ös szezonban csapattársával, a britt Stirling Mossal leiskoláztak mindenkit, Fangio négy futamot nyert és ismét világbajnok lett, s ebben az évben a Mercedes csapata is begyűjthette az összes elsőséget.

A Mercedes-Fangio kapcsolatnak egy szörnyű tragédia vetett véget. A 82 halálos áldozatot követelő Le Mans-i baleset után a stuttgartiak kivonultak a Forma-1-ből.

Le Mans-i tragédia:
Az 1955-ös 24 órás Le Mans-i versenyen az autósport történetének legsúlyosabb balesete következett be.
A későbbi világbajnok Mike Hawthorn az utolsó pillanatban döntött, úgy hogy kijön a boxba. Hirtelen jobbra rántotta a kormányt, honfitársa Macklin, aki 250-es tempóval jött mögötte, fékezett, megpróbált kitérni, de kirepült a pályáról. A mögöttük haladó Pierre Levegh már nem tudta elkerülni a balesetet. Autójával a lelátóba rohant, a Mercedes bombaként csapódott a földbe, majd felrobbant.
Levegh-en kívül 81 néző vesztette életét.
Egy héttel a Le Mans-i tragédia után még lefutották a Holland Nagydíjat, de a Francia, a Német és a Spanyol Grand Prix-t lemondták a rendezők.
A baleset hatására Svájcban betiltották az autóversenyeket, amely a mai napig tilos az alpesi országban.
Fangio ugyan megnyerte a világbajnokságot, de a Mercedes már korábban bejelentette: kivonul az autósportból, így a Forma-1-ből is.

1956-ban Fangio a Ferrarihoz igazolt, a balesetben elhunyt Alberto Ascari helyére.
Három futamon a dobogó legfelső fokára állhatott, a többin pedig második helyen végzett, így 33 ponttal,immár negyedjére is megszerezte a VB címet.

1957-ben visszatért a Maseratihoz, és zsinórban a negyedik (összességében ötödik) világbajnoki címét zsebelte be.

1958-ban visszavonult a versenyzéstől, de élet nagy részében a Mercedes-Benzet képviselte, s gyakran vezette különböző bemutatókon régi versenyautóját.

Nyolc évig tartó pályafutása során összességében 51 versenyen indult, és ebből 24-en diadalmaskodott, ami a legjobb nyerési arány a sportág történetében.

Juan Manuel Fangio 1995-ben Buenos Airesben halt meg.