Károsodnak az Aranyosi tölgyek
2011. március 30. Nincs többé évgyűrű számolás
A múlt héten az általános iskolások közül a természetismereti verseny tanulóival Víghné Sinka Marianna tanárnéni tanulmányi kirándulást szervezett az Aranyosi erdőben az öreg tölgyfák körül. Legutóbbi feladatuk tárgyaként meg kellett keresni a község területén azt a fát, amely kiemelkedik a többitől valamely tulajdonságával, méretével, korával vagy más különlegességével. Ennek alkalmával meg lettek pontosan számolva, hány kocsányos tölgyfa maradt még lábon állva, pontosan 13 darab, ebből 1 fa teljesen kiszáradt, kettő pedig már a végét járja. A felmért adatokat a versenyre való tekintettel a tanérnénitől lehet megtudni. Elmondható az is, hogy a tölgyek nem egy csoportot alkotnak, két külön helyen lelhetőek fel, és egy harmadik jóval távolabb áll egymagában hagyásfaként egy nyárfa erdő közepén. Sokan nem tudják, hogy a tölgyfák között éli mindennapi életét egy öreg vadkörtefa is, mely szintén kiemelkedőnek számít a termete és korával egyaránt, ugyanakkor mellette egy mezei juharfa is elérte már életének javát. Ezeket a matuzsálemeket a helyi önkormányzat a napokban kezdeményezi védelem alá helyezni, igaz a Nefag erdőgazdaság is jó ideje vigyáz rájuk. Van egy tölgyfa, amely kiemelkedik a többi közül, a kerületvezető erdész szerint 300 évesnél idősebb, míg a többi fák egykorúak, közel 200 évesek. Érdemes megemlíteni, nélküle talán feledésbe merül, tíz évvel ezelőtt élt a közelben egy öreg fekete diófa, amely magasabb volt az összes többi fától a környéken, Európa legidősebb fekete diófaként tartották számon. Miután kivágták körülötte az erdőt, magára maradt, és egy vihar kiborította a helyéről.
A megdöbbentő eset, amiért a polgárőr honlapra felkerült, pedig az, hogy az Országos Polgárőr Szövetség és egyesületeinek nemcsak a bűnmegelőzés a feladata, hanem a környezetünk védelme is. A tölgyfák között jó néhány éve kidőlt három fa, egymásra dőltek, és annak megmaradt tuskói sokáig része volt a természetnek. A kidőlt fa is a védelem részét képezte és az lesz a jövőben is. Miután a tölgyek körül az erdőt kivágták, napvilágra került a tölgyfa, messziről látni lehetett. Elkezdődött az illegális darabolása, amíg csupán a tuskója maradt meg. Azt a tuskót végül Kovács István kerületvezető erdész, Molnár Zsolt erdészeti szakirányítóval közösen úgy döntöttek, hogy fűrésszel egyenesre levágják, így az érdeklődők meg tudják rajta számolni az évgyűrűket. Legalább 160-at meg lehetett rajta találni.
Mostanáig volt rá lehetőség, ugyanis az iskolai tanulmányi kirándulás alatt vettük észre, hogy a tölgyfatuskó eltűnt, és a helyén egy nagy dúrás maradt hátra, láthatólag traktorral húzták ki és úgy vonszolták 30 méteren keresztül. Mostanra valószínűleg már egy kéményen át búcsúzik a világtól. Az erdész éppen két héttel ezelőtt fényképezett le egy tuskót gyűjtő brigádot, a megengedett helyre indultak éppen gyűjtögetni, ahol több éve tolták össze a tuskókat egy felújítás alkalmával. Megfontolandó, tegyen-e feljelentést, hiszen nem egyértelmű, hogy ezen tölgyfa maradványa természetkárosításnak számít-e. A fatömeg értéke az egy köbmétert nem érte el. A napokban utánanéz ennek, tanácsot kér, és eldönti. Mellesleg a tölgyfák tövében immár egy éve a képen látható módon egy természetet nem kedvelő egyén oda pakolta le a tavaszi takarítása alatt összegyűjtött hulladékait. Törött betonkandelábert, még a vezeték is benne van, konyhai hulladékot, és kigyomlált füvet, műanyag flakonokat. Mára benőtte az enyészet, csupán a betontörmelék látszik ki a fű alól.
További képeket a tölgyfákról az alábbi helyen is meg lehet nézni: www.aranyositolgyek.cserkepol.fotoalbum.hu
Molnár Zsolt
Szólj hozzá |
Menü
Oldalelemek
Hírek polgi-rádió Egy jó link: www.polgarorradio.hu Lesz-e eső Cserke felett augusztusban? Egy idős néni megkérdezte tőlem, fog-e esni eső Cserkeszőlőben a nyári hónapokban? Azt mondtam neki, hogy nem. Gomba-túra Aki a természetben termő ehető gombára vágyik, most kedvét lelheti benne. Néhány napja a Kunszentmártont Szelevénnyel összekötő kerékpárút mentén a gátoldalban tömegével terem a cseh kucsmagomba. Megsúgom, a kőris erdők mellett keressétek. Sajnos az árvíz az erdőt is elérte, így csak kevés hely adatik a gombák számára az idén. Aki gombákat talál és fel szeretné használni, feltétlenül mutassa meg szakellenőrnek. 2013.04.16. nézettségi mutató 2012. október utolsó hetében összesen 107-en olvasták az aktuális híreinket, a támogatóink listáját pedig 29-en. A honlap nézettsége a reklámoknak és a google keresőnek köszönhetően egyre növekszik. Hőségriadó Az augusztusi nyár utolsó napjaira is kijut a melegből, ingerültebbek vagyunk, türelmetlenebbek. Vigyázzunk egymásra az utakon, közterületeken! Ez idáig ebben az évben Cserkeszőlő területére 167,5 mm csapadék hullott a szennyvíztelepi állomás adatai alapján, ami sokkal kevesebb az átlagos értéknél. lopkodások Még mindig folytatódnak a falopások a mi községünkben is, legutóbb a Bogarasi határvidéken próbáltak lovaskocsival összeszedni botfát, amit már mások előzőleg egy helyre összegyűjtöttek. Az erdész fülön csípte a tolvajt, a fát lepakoltatta, majd jó néhány óra helyben tartózkodás után elkergette. folytatódnak az állatlopások A napokban ismét teheneket loptak a községünkben, ugyanott, ahol néhány hónapja már elvittek kettőt. A szomszédos településeken csaló ereszcsatorna szerelők verik át a gyanútlan megrendelőket. Városiasodunk, megjelentek nálunk is a kéregető hajléktalanok. Bővebben az aktuális hírekben... |